W 1791 roku została uchwalona przez Konstytuantę konstytucja, która wprowadzała trójpodział władzy oraz zmieniała ustrój Francji na monarchię konstytucyjną.
W 1792 roku Francja wypowiedziała wojnę Austrii. Austria otrzymała wsparcie od Prus, dlatego Francja poniosła sromotną klęskę. W tym samym roku jakobini zaczęli umacniać się w parlamencie, co doprowadziło do proklamowania republiki.
W styczniu 1793 król Ludwik XVI oskarżony o zdradę państwa został zgilotynowany.
Interwencja krajów ościennych zaatakowała rewolucyjną Francję. Masowy pobór do wojska oraz stworzenie zaplecza militarnego umożliwił odparcie najazdów wroga.
W 1793 roku przez zwolenników monarchii i Kościoła katolickiego zorganizowano powstanie chłopskie w Wandei, które zostało krwawo stłumione przez rewolucjonistów.
W 1793 przywódca jakobinów Maksymilian Robespierre objął władzę we Francji i stanął na czele Komitetu Ocalenia Publicznego. Nastał okres wielkiego terroru jakobinów.
W 1794 roku doszło do przewrotu, w wyniku którego zgilotynowano większość jakobinów w tym Maksymiliana Robespierre'a. Władzę przejął kolegialny dyrektoriat.