🎓 Wymień główne wydarzenia rewolucji - Zadanie A: Historia 6 GWO - strona 179
Przedmiot:
Historia
Wybrana książka:
Historia 6 GWO (Podręcznik, GWO)
Klasa:
6 szkoły podstawowej
Strona 179

Wymień główne wydarzenia rewolucji

A
 Zadanie

B
 Zadanie
C
 Indywidualne
  1. W 1791 roku została uchwalona przez Konstytuantę konstytucja, która wprowadzała trójpodział władzy oraz zmieniała ustrój Francji na monarchię konstytucyjną.
  2. W 1792 roku Francja wypowiedziała wojnę Austrii. Austria otrzymała wsparcie od Prus, dlatego Francja poniosła sromotną klęskę. W tym samym roku jakobini zaczęli umacniać się w parlamencie, co doprowadziło do proklamowania republiki.
  3. W styczniu 1793 król Ludwik XVI oskarżony o zdradę państwa został zgilotynowany.
  4. Interwencja krajów ościennych zaatakowała rewolucyjną Francję. Masowy pobór do wojska oraz stworzenie zaplecza militarnego umożliwił odparcie najazdów wroga.
  5. W 1793 roku przez zwolenników monarchii i Kościoła katolickiego zorganizowano powstanie chłopskie w Wandei, które zostało krwawo stłumione przez rewolucjonistów. 
  6. W 1793 przywódca jakobinów Maksymilian Robespierre objął władzę we Francji i stanął na czele Komitetu Ocalenia Publicznego. Nastał okres wielkiego terroru jakobinów.
  7. W 1794 roku doszło do przewrotu, w wyniku którego zgilotynowano większość jakobinów w tym Maksymiliana Robespierre'a. Władzę przejął kolegialny dyrektoriat. 
Komentarze
Informacje o książce
podręcznik, ćwiczenie lub zbiór zadań
PodręcznikHistoria 6 GWO
Wydawnictwo:
GWO
Rok wydania:
2019
Autorzy:
Tomasz Małkowski
ISBN:
9788381182614
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Paula
16653

Nauczyciel

Z wykształcenia historyk. Miłośniczka dziejów średniowiecza. W wolnym czasie lubię zgłębiać tajniki historii przez podróżowanie lub dobrą książkę.