🎓 Znajdź informacje na temat współczesnych - Zadanie ?: Historia 1. Zakres rozszerzony. Reforma 2019 - strona 288
Historia
Historia 1. Zakres rozszerzony. Reforma 2019 (Podręcznik, WSiP)

Znajdź informacje na temat współczesnych

?
 Zadanie

Współcześnie papieże wybierani są w ramach konklawe, czyli ogólnego zgromadzenia kardynałów, którzy specjalnie zgromadzili się po to, aby dokonać wyboru nowego papieża. Wybór ten dokonywany jest w Kaplicy Sykstyńskiej, w której każdy ze zgromadzonych w niej duchownych oddaje jeden głos na wybranego przez siebie kandydata, który musi w tym czasie być obecny w Kaplicy. Konklawe zwoływane jest po 15-20 dniach od śmierci lub rezygnacji papieża. 

Głosowanie odbyła się poprzez napisanie przez każdego z duchownych zgromadzonych w Kaplicy nazwiska wybranego przez nich kardynała, po czym następuje zliczanie głosów przez kardynała kamerlinga i jego współpracowników. Głosowanie jest tajne i aby było ważne, to jeden z kandydatów musi otrzymać 2/3 wszystkich głosów. Jeśli, któraś z osób otrzymała minimum 2/3 wszystkich głosów, to kamerling zadaje jej pytanie: "Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na Biskupa Rzymskiego?" Jeśli kandydat wyrazi zgodę, to zostaje wybrany na papieża i obiera sobie nowe imię. Po czym następuje homagium, czyli oddanie posłuszeństwa nowemu papieżowi przez kardynałów. 

 

Wspólne elementy współczesnych konklawe oraz tego z okresu średniowiecza:

  • kardynałowie zgromadzeni są w jednym miejscu, które jest zamknięte pod kluczem i dostarczane jest im tylko jedzenie i woda (element ten wprowadzono pod koniec XIII w.), 
  • udział w konklawe biorą wysocy dostojnicy kościelni - kardynałowie.
DYSKUSJA
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Jolanta Choińska-Mika, Włodzimierz Lengauer
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
ISBN: 9788302180910
Autor rozwiązania
user profile

Marlena

10531

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY3526ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA5763WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE367KOMENTARZY
komentarze
... i4788razy podziękowaliście
Autorom