🎓 Mikołajczyk, jak Pan widzi przyszłe - Zadanie Tekst źródłowy: Historia 8 - strona 84
Przedmiot:
Historia
Wybrana książka:
Historia 8 (Podręcznik, GWO)
Klasa:
8 szkoły podstawowej
Strona 84

Mikołajczyk, jak Pan widzi przyszłe

Tekst źródłowy
 Zadanie

  • Wymień argumenty Mikołajczyka przeciwko zmianie wschodniej granicy Polski

- Oparcie wschodniej granicy Polski na linii Curzona, Mikołajczyk uważa za bardzo niesprawiedliwe. Zdaniem premiera, odebranie Polsce Kresów Wschodnich na rzecz ZSRS jest niegodziwe. Polacy będą uważali tę decyzję za skandaliczną i bardzo krzywdzącą. W rozmowie ze Stalinem Mikołajczyk zaznaczał, że Związek Sowiecki ma olbrzymie terytoria i nie potrzebuje więcej ziemi. Polski naród nie chce zatrzymywać mniejszości narodowych w granicach z 1939 r. Jest skłonny do ugody, do wydzielenia tych mniejszości, które chcą pozostać przy Polsce.

  • Wzmianka Stalina o oskarżeniach rosyjskich zawiera ukrytą groźbę wobec Polski. Wyjaśnij, jaka to groźba

- Jeśli Polacy dobrowolnie nie zgodzą się na propozycje wysuwane przez Stalina, wówczas nacjonaliści rosyjscy rozprawią się z naszym krajem siłowo. Narzucą swoją zwierzchność przy użyciu przemocy/siły. Zdaniem dyktatora ZSRS nacjonaliści przypominają, że przed 1914 rokiem Polska była częścią Rosji, a teraz mówi się o jej niepodległości. Polacy mają zatem wybór - albo zgodzą się na proponowane zmiany granic, albo utracą suwerenność.

Komentarze
Informacje o książce
podręcznik, ćwiczenie lub zbiór zadań
PodręcznikHistoria 8
Wydawnictwo:
GWO
Rok wydania:
2018
Autorzy:
Tomasz Małkowski
ISBN:
9788381181730
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Paulina
128443

Nauczyciel

Od kilku lat wiążę swoje życie zawodowe z historią. Z entuzjazmem czytam publikacje poświęcone starożytności oraz średniowieczu. Pasjonuje mnie także sztuka oraz narciarstwo. W wolnym czasie planuję wycieczki.