🎓 Złupienie Magdeburga. Tekst źródłowy. - Zadanie Tekst źródłowy: Zrozumieć przeszłość. Dzieje nowożytne. Po gimnazjum - strona 181
Historia
Zrozumieć przeszłość. Dzieje nowożytne. Po gimnazjum (Podręcznik, Nowa Era)

Złupienie Magdeburga. Tekst źródłowy.

Tekst źródłowy
 Zadanie

1. Opisz, w jaki sposób wojska cesarskie zdobyły protestancką twierdzę

- Jesienią 1630 r. wojska cesarskie pod wodzą Tilly'ego i Pappenheima obległy protestancki Magdeburg. W fortecy znajdowało się ponad 2 tys. ludzi, natomiast cesarska armia liczyła aż 24 tys. żołnierzy. Wojska Ligii Katolickiej dniem i nocą szturmowały mury miasta. Gdy dotarły pod wał rozkazali miejscowym chłopom znosić chrust, którym wypełniono rów. Po wkopaniu się w wał rozpoczęto główne natarcie. 20 V 1631 r. miasto zostało zdobyte, splądrowane i zrabowane przez żołnierzy. Niszczono wszystko, co znalazło się w zasięgu wzroku najeźdźców. Nie oszczędzano nikogo, hańbiono kobiety i dziewczęta, tyranizowano mieszkańców. Najgorszy los spotkał pastorów, których spalono żywcem. Równocześnie w mieście wybuchł pożar, który sprowadził na kwitnące dotychczas miasto ostateczną katastrofę. Z całego miasta ocalała jedynie katedra i kilka domów rybackich nad Łabą.

2. Wyjaśnij, dlaczego żołnierze cesarscy potraktowali mieszkańców Magdeburga w opisany w tekście sposób

- Wojska Ligii Katolickiej splądrowały i rozgrabiły Magdeburg, ponieważ miały poważne braki w zaopatrzeniu, musiały zdobyć łupy. Magdeburg był miastem protestanckim, dokonano rzezi jego mieszkańców na tle religijnym. 

DYSKUSJA
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Paweł Klint, Piotr Galik
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326726767
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

89179

Nauczyciel

Wiedza
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY2974ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA6604WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE687KOMENTARZY
komentarze
... i8113razy podziękowaliście
Autorom