Najważniejsze zmiany w dziedzinie transportu, jakie dokonywały się od połowy XIX wieku:
- Dzięki odkryciu energii elektrycznej - zaczęto ją stosować w napędzie lokomotyw kolejowych i miejskich tramwajów.
- Zapowiedzią rewolucji w transporcie było skonstruowanie benzynowego silnika spalinowego. W efekcie - w latach 80. XIX w. pojawiły się pierwsze samochody i motocykle.
- Udoskonalono parowce i zaczęto budować wielkie kanały (Kanał Sueski oraz Kanał Panamski).
- W latach 60. XIX w. pojawiły się pierwsze rowery z napędem na pedały. Odtąd modne stały się wycieczki rowerowe poza miasto.
- W 1863 r. w Londynie otwarto pierwszą na świecie linię metra.
- Pod koniec XIX w. na ulicach miast pojawiły się pierwsze autobusy.
- W 1900 r. Ferdynand Zeppelin odbył udany lot sterowcem.
- Na początku XX w. w powietrze wzniosły się pierwsze samoloty.
Paulina Lipiec
Nauczycielka historii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

