🎓 Opowiedz, w jaki sposób władze pruskie - Zadanie 1: Historia 7 - strona 99
Historia
Historia 7 (Podręcznik, WSiP)

Opowiedz, w jaki sposób władze pruskie

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
Tekst źródłowy
 Zadanie
  • W jaki sposób władze pruskie walczyły z polskością?

- Po upadku powstania styczniowego (1864 r.) władze pruskie nasiliły politykę germanizacji, zmierzającą do całkowitego wynarodowienia Polaków. Ówczesny kanclerz Rzeszy - Otto von Bismarck w jednym ze swych listów pisał: "Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili . Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić". Zaczęto wówczas znosić polskie nazwy i zastępować je niemieckimi, w szkołach język niemiecki funkcjonował jako język wykładowy, jedynie religii nauczano w języku polskim. Prusacy chcieli, aby Wielkopolska i Pomorze stały się ziemiami czysto niemieckimi.

- W 1871 r. Bismarck rozpoczął realizację polityki zwanej "Kulturkampf" - walka o kulturę, wymierzona w Kościół katolicki i Polaków, którzy w większości byli przecież katolikami. Rozpoczęto również akcję masowego wysiedlania Polaków nieposiadających obywatelstwa niemieckiego, tzw. "rugi pruskie". Akcja ta objęła blisko 30 tys. osób. Z czasem nakazano nauczania religii w języku niemieckim (strajk dzieci z Wrześni) i wprowadzono prawo nakazujące Polakom uzyskanie specjalnego zezwolenia na budowę domów (protest Michała Drzymały).

- W 1886 r. powstała Komisja Kolonizacyjna, wspierająca niemieckie osadnictwo na ziemiach polskich. Dysponując znacznymi funduszami przekazywanymi przez rząd, starała się wykupić ziemię od polskiej szlachty i chłopów, a następnie osadzić na nich przybyszów z Cesarstwa Niemieckiego. Komisja Kolonizacyjna miała służyć zakładaniu nowych wsi niemieckich w Wielkopolsce i na Pomorzu Gdańskim, wypierając z tych obszarów Polaków. Według szacunków do 1914 r. do Wielkopolski przesiedlono ponad 20 tysięcy rodzin niemieckich. 

- Antypolską działalność prowadziło nie tylko państwo, ale również niemieckie społeczeństwo. Powstawały organizacje nacjonalistyczne, z których najaktywniejszy był Niemiecki Związek Kresów Wschodnich, określany również jako Hakata. Hakata uprawiała antypolską propagandę, inicjowała i popierała zarządzenia rządu pruskiego, zwalczała język polski w szkołach, sądach i urzędach, szerzyła hasła szowinistyczne na łamach „Die Ostmark”.

 

DYSKUSJA
komentarz do zadania undefined
Gość

7 grudnia 2019
ok
opinia do zadania undefined
leniuszki

3 stycznia 2018
Bardzo pomocne ! Dziękuję :)
klasa:
7 szkoły podstawowej
Informacje
Autorzy: Igor Kąkolewski, Krzysztof Kowalewski, Anita Plumińska-Mieloch
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
ISBN: 9788302166891
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

111968

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY1600ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA13943WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE3736KOMENTARZY
komentarze
... i49344razy podziękowaliście
Autorom