🎓 Ma czym polegały zmiany w obyczajowości - Zadanie 2: Historia 7 - strona 121
Przedmiot:
Historia
Wybrana książka:
Historia 7 (Podręcznik, WSiP)
Klasa:
7 szkoły podstawowej
Strona 121

Ma czym polegały zmiany w obyczajowości

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie

Na czym polegały zmiany w obyczajowości w drugiej połowie XIX w.?

  • W II połowie XIX w. zaczęła się powoli zmieniać pozycja kobiet w ówczesnym społeczeństwie. Przedstawicielki płci pięknej uzyskały dostęp do edukacji, możliwość studiowania na uczelniach wyższych, w niektórych państwach przyznano im prawa wyborcze (do końca XIX w. prawo głosu w wyborach kobiety uzyskały w stanie Wyoming w USA i w Nowej Zelandii, a na początku XX w. także w Australii, Finlandii i Norwegii).
  • W omawianym okresie narodziło się również nowe zjawisko, określane jako kultura masowa. Składały się na nią stosunkowo tanie sposoby spędzania wolnego czasu, dostępne nawet dla uboższych mieszkańców miast. Kultura masowa dostosowana była do przeciętnych gustów, mogła być dostępna dla licznych odbiorców, bez względu na pochodzenie. Oglądanie filmów (początkowo niemych) stało się szybko jedną z najpopularniejszych rozrywek wszystkich warstw społecznych. 
  • W II połowie XIX w. zmniejszył się wpływ Kościołów na życie społeczne i polityczne, nastąpiła częściowa laicyzacja, zwłaszcza społeczności miejskich. Rozpad tradycyjnych wspólnot i większa ruchliwość ludzi powodowały osłabienie możliwości oddziaływania duchownych na społeczeństwo. Także politycy coraz częściej byli przekonani, że dla rządzenia krajem i osiągania celów politycznych wsparcie religijne nie jest konieczne. 
  • Zaczęto doceniać zalety aktywności fizycznej (działalność Pierre'a de Coubertina). Powstawały towarzystwa gimnastyczne, kluby sportowe i organizacje turystyczne. W 1896 r. w Atenach zorganizowano pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. 
  • Nowe wynalazki (żarówka elektryczna, telefon, telegram, fonograf, samochód, tramwaj) nie tylko ułatwiały pracę, ale i wpływały na urozmaicenie życia codziennego. Mieszkańcy ówczesnej Europy, Stanów Zjednoczony i Japonii najszybciej zaczęli korzystać z oper, teatrów, kin, kawiarni oraz sal wystawowych. Stopniowo zaczęła dominować kultura i obyczajowość mieszczańskaPojawiły się nowe sposoby spędzania wolnego czasu m.in. wycieczki rowerowe, pikniki, wyścigi konne, wizyty w kawiarniach.

Emancypantki, plakat, II połowa XIX w.

 

Komentarze
komentarz do zadania undefined
fencingirls
5 marca 2020
dzięki temu mam 5 z historii, dziękuję
komentarz do zadania undefined
Gość
25 lutego 2020
dzięki za pomoc
opinia do zadania undefined
Arczi
28 lutego 2018
Dzieki za pomoc
opinia do odpowiedzi undefined
Zbigniew
7 stycznia 2018
Dzieki za pomoc
komentarz do odpowiedzi undefined
Malwina
28 grudnia 2017
dzieki :)
Informacje o książce
podręcznik, ćwiczenie lub zbiór zadań
PodręcznikHistoria 7
Wydawnictwo:
WSiP
Rok wydania:
2017
Autorzy:
Igor Kąkolewski, Krzysztof Kowalewski, Anita Plumińska-Mieloch
ISBN:
9788302166891
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Paulina
127825

Nauczyciel

Od kilku lat wiążę swoje życie zawodowe z historią. Z entuzjazmem czytam publikacje poświęcone starożytności oraz średniowieczu. Pasjonuje mnie także sztuka oraz narciarstwo. W wolnym czasie planuję wycieczki.