Historia

My i historia 6. Historia i społeczeństwo (Zeszyt ćwiczeń, Nowa Era / PWN)

Na podstawie prezentowanych plakatów wyjaśnij 4.84 gwiazdek na podstawie 32 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 6 Klasa
  3. Historia

Na podstawie prezentowanych plakatów wyjaśnij

3
 Zadanie

4
 Zadanie

Kult jednostki w hitlerowskich Niemczech oraz w komunistycznych ZSRR polegał na wychowaniu młodego pokolenia zgodnie z ideałami kreowanymi przez nazistów i komunistów. Przywódcy państw totalitarnych dążyli do stworzenia nowego człowieka. W ZSRR, Józef Stalin podjął działania dążące do ukształtowania tzw. "homo sovieticus"- człowieka całkowicie wiernego swemu wodzowi, który będzie w stanie ginąć w obronie zbrodniczych ideałów. Józefa Stalina oraz Adolfa Hitlera bardzo często ukazywano na propagandowych plakatach uśmiechniętych, w towarzystwie uradowanych dzieci, co miało na celu utrwalenie ich wizerunku jako dobrych ojców narodu. Przywódcy państw totalitarnych wymagali od młodego pokolenia całkowitego posłuszeństwa oraz wierności. Sowieckie oraz niemieckie władze kładły wielki nacisk na wychowywanie młodzieży w duchu komunistycznym oraz nazistowskim. Młodym wpajano miłość do jedynego wodza i nienawiść do przeciwników (w Niemczech do Żydów). Osoby podejrzane o brak lojalności wobec Hitlera bądź Stalina były karane więzieniem lub śmiercią.

DYSKUSJA
Informacje
Autorzy: My i historia 6. Historia i społeczeństwo
Wydawnictwo: Nowa Era / PWN
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Paulina

44833

Nauczyciel

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Wyłączenie całości z ułamka niewłaściwego

Jeśli ułamek jest niewłaściwy (czyli jego mianownik jest równy lub mniejszy od licznika) to możemy wyłączyć z niego całość, tzn. dzielimy (być może zresztą) licznik przez mianownik (tzn. sprawdzamy ile razy mianownik „zmieści się” z liczniku) i otrzymujemy w ten sposób liczbę naturalną, będącą całością (tzw. składnik całkowity) oraz resztę, która jest ułamkiem właściwym (tzw. składnik ułamkowy).

Przykład: $$9/4 = 2 1/4$$

Opis powyższego przykładu: Dzielimy 9 przez 4, czyli sprawdzamy ile razy 4 zmieści się w 9. Liczba 4 zmieści się 2 razy w liczbie 9, czyli otrzymujemy 2 i resztę 1 (bo $$2•4= 8$$, czyli do 9 brakuje 1, i ona jest naszą resztą).

Liczby mieszane i ich zamiana na ułamek niewłaściwy
ulamek

Liczba mieszana jest to suma dwóch składników, z których jeden jest liczbą naturalną (składnik całkowity), a drugi ułamkiem zwykłym właściwym (składnik ułamkowy).

$$4 1/9= 4 + 1/9 $$ ← liczbę mieszana zapisujemy bez użycia znaku dodawania +.

Zamiana liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy

Licznik tego ułamka otrzymujemy w następujący sposób: mianownik składnika ułamkowego mnożymy przez składnik całkowity i do tego iloczynu dodajemy licznik składnika ułamkowego. Mianownik natomiast jest równy mianownikowi składnika ułamkowego.

Przykład:

$$3 1/4= {3•4+1}/4= {13}/4$$
 
Zobacz także
Udostępnij zadanie