Historia

Przedstaw główne etapy rekonkwisty na 4.38 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Przedstaw główne etapy rekonkwisty na

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie

5
 Zadanie

Główne etapy rekonkwisty na Półwyspie Iberyjskim:

  • Rekonkwista - (z hiszp. "ponowny podbój") była to zbrojna walka państw chrześcijańskich, toczona na Półwyspie Iberyjskim o opanowanie ziem zdobytych na początku VIII w. przez muzułmanów. Walki trwały aż do końca XV w. Rekonkwista przyniosła znaczne sukcesy chrześcijańskim armiom - m.in. zdobyto słynne miasto Toledo w środkowej Hiszpanii. 

- Pelagiusz zaczął jednoczyć ludność północnych obszarów Półwyspu Iberyjskiego i organizować oddziały zbrojne. Rozpoczął wówczas walkę z Maurami, nazywaną rekonkwistą

- W 718 r. iberyjscy chrześcijanie ogłosili Pelagiusza królem. Punktem zwrotnym w dziejach założonego prze Pelagiusza Królestwa Austrii była wygrana w bitwie pod Covadongą, w wyniku której muzułmanie zostali wyparci z północy półwyspu. 

- Walkę z muzułmanami prowadzili jeszcze Baskowie. W trakcie długoletnich walk granicę państw chrześcijańskich sukcesywnie przesuwano na południe.

- O 1031 r. ich ekspansję dodatkowo ułatwił rozpad Kalifatu Kordoby

- W 1097 r. utworzono hrabstwo Portucale ze stolicą w Porto, które w 1139 r. oddzieliło się jako niezależne Królestwo Portugalii.

- Rekonkwista ponownie nasiliła się w połowie XII w. Największą rolę w procesie zjednoczeniowym odgrywały: Królestwo Kastylii oraz Królestwo Aragonii. Walki w Hiszpanii zaczęto wówczas traktować jako świętą wojnę. 

- Krzyżowcy (wysłani na Półwysep Iberyjski przez papieża) skutecznie wspomagali działania miejscowych władców. Dzięki ich pomocy zdobyto dolinę rzeki Ebro oraz Saragossę (1118 r.) i Lizbonę (1147 r.). 

- Dzięki krucjacie ogłoszonej przez papieża Innocentego III oraz pomocy Francji - władcom Hiszpanii udało się pokonać muzułmanów w 1212 r. w bitwie pod Las Navas de Tolosa. Hiszpanie zajęli większość Półwyspu Iberyjskiego. Do 1492 r. Maurowie zdołali się utrzymać jedynie na Grenadzie.

DYSKUSJA
klasa:
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326725470
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

60773

Nauczyciel

Wiedza
Porównywanie ułamków dziesiętnych

Aby ustalić, który z dwóch ułamków dziesiętnych jest większy, wystarczy porównać kolejno rzędy, zaczynając od najwyższego. Oznacza to, że porównujemy kolejno cyfry z których zbudowany jest ułamek dziesiętny, czyli zaczynamy od cyfr części całkowitej, a później przechodzimy to porównywania cyfr części dziesiętnych.

W praktyce porównywanie ułamków dziesiętnych odbywa się następująco:
  • Najpierw porównujemy części całkowite, jeżeli nie są równe, to mniejszy jest ułamek o mniejszej części całkowitej;

  • Jeżeli obie części całkowite są równe, to porównujemy ich części dziesiętne. Jeżeli części dziesiętne nie są równe, to mniejszy jest ułamek o mniejszej części dziesiętnej;

  • Gdy części dziesiętne są równe, to porównujemy ich części setne, tysięczne itd., aż do uzyskania odpowiedzi.

  Zapamiętaj

Gdy na końcu ułamka dziesiętnego dopisujemy lub pomijamy zero, to jego wartość się nie zmienia.

Przykłady:
$$0,34=0,340=0,3400=0,34000=...$$
$$0,5600=0,560=0,56$$

W związku z powyższą uwagą, jeżeli w czasie porównywania ułamków w którymś zabraknie cyfr po przecinku, to należy dopisać odpowiednią liczbę zer.
 

Przykład: Porównajmy ułamki 5,25 i 5,23.
Przed porównywaniem ułamków wygodnie jest zapisać porównywane liczby jedna pod drugą, ale tak by zgadzały się rzędy, czyli przecinek pod przecinkiem.

porownanie1
Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 5>3, zatem ułamek 5,25 jest większy od 5,23. Zatem 5,25>5,23.

Przykład: Porównajmy ułamki 0,8 i 0,81.
Zapisujemy ułamki jeden pod drugim, tak aby zgadzały się rzędy, czyli przecinek pod przecinkiem. Ponadto dopisujemy 0 w ułamku 0,8.

porownanie2

Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 0<1, zatem ułamek 0,81 jest większy od 0,8. Zatem 0,81>0,8.

Pole powierzchni prostopadłościanu

Pole powierzchni prostopadłościanu to suma pól wszystkich jego ścian.

$$P_p$$ -> pole powierzchni

Pole powierzchni prostopadłościanu
 

Każdy prostopadłościan ma 3 pary takich samych ścian.

Pole powierzchni oblicza się z poniższego wzoru, gdzie $$P_1$$, $$P_2$$ i $$P_3$$ to pola ścian prostopadłościanu.

$$P_p=2•P_1+2•P_2+2•P_3$$

Wzór na pole powierzchni prostopadłościanu możemy zapisać w następującej postaci:
$$P_p = 2•a•b + 2•b•c + 2•a•c$$ (a,b,c - wymiary prostopadłościanu)
 

  Zapamiętaj

Sześcian ma sześć jednakowych ścian, więc pole jego powierzchni oblicza się ze wzoru: $$P_p=6•P$$, gdzie P oznacza pole jednej ściany tego sześcianu. Natomiast wzór na pole powierzchni sześcianu możemy zapisać w następującej postaci: $$P_p = 6•a•a = 6•a^2$$ (a - bok sześcianu).

Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom