Historia

Przedstaw losy imperium Mongołów 4.43 gwiazdek na podstawie 7 opinii
 1. Liceum
 2. 1 Klasa
 3. Historia

Przedstaw losy imperium Mongołów

1
 Zadanie
2
 Zadanie

3
 Zadanie

4
 Zadanie

Losy imperium Mongołów pod rządami następców Temudżyna

 • Śmierć Czyngis-chana w 1227 r. nie zakończyła ekspansji Mongołów. Kontynuowali ją jego synowie i wnukowie. 
 • W 1234 r. Mongołowie po raz kolejny najechali na północne Chiny. Państwo dynastii Jin przestało istnieć. Kampanie wojenne na rozległym obszarze Chin trwały aż do 1279 roku. Całe terytorium chińskie, a także tytuł cesarza zdobył wnuk Czyngis-chana - Kubilaj
 • W połowie XIII w. wojska tatarskie wznowiły ekspansję na ziemie Bliskiego Wschodu. Wkroczyli do kalifatu bagdadzkiego, w 1258 r. zdobyli i zniszczyli Bagdad. 
 • Nieudane okazały się z kolei próby inwazji na Wyspy Japońskie (lata 70. i 80. XIII w.). 
 • W 1236 r. wnuk Temudżyna - Batu-chan rozpoczął wyprawę przeciwko państwom europejskim (wyprawa na Ruś). Jako pierwsze zostały zaatakowane księstwa północno - wschodniej Rusi. Po zajęciu tych obszarów, następnym celem stała się Ruś południowa. W 1240 r. został zdobyty i zniszczony stołeczny Kijów, a jazda mongolska dotarła do granic księstw polskich. W Rusi nie zorganizowano nowej administracji - na tronach pozostawali dotychczasowi książęta, jednak musieli prosić chanów o jarłyk, czyli pisemną zgodę na sprawowanie władzy. Otrzymywali ją w zamian za regularne płacenie daniny.
 • Wiosną 1241 r. Batu-chan ruszył ze swoimi wojskami na zachód, atakując Węgry. Część jego oddziałów wkroczyła na polskie ziemie. Mongołowie zajęli Małopolskę i spalili Kraków. W 1241 r. doszło do bitwy pod Legnicą, w której zginął książę Henryk Pobożny, a jego wojska poniosły porażkę.
 • Podczas walk na południu Europy Mongołowie zajęli nie tylko Węgry, ale również Austrię i Dalmację. Ich wojska wycofały się po śmierci chana Ugedeja. Doszło wówczas do walk wewnętrznych w imperium. 
 • W połowie XIII w. Mongołowie zdobyli Mezopotamię i Syrię, ale były to ostatnie sukcesy ich zjednoczonego państwa. Pod koniec stulecia rozpadło się ono na cztery niezależne części, różniące się od siebie coraz bardziej pod względem politycznym i religijnym.
DYSKUSJA
klasa:
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326725470
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

60470

Nauczyciel

Wiedza
Ułamki dziesiętne i ich budowa
Ułamki dziesiętne to takie ułamki, których mianownikami są liczby 10, 100, 1000...

Przykłady:

 • $$1/{10}= 0,1$$
 • $$2/{100}= 0,02$$
 • $${15}/{100}= 0,15$$
 • $$3/{1000}= 0,003$$
 • $${25}/{10}= 2,5$$

Ułamki dziesiętne zapisujemy bez użycia kreski ułamkowej, natomiast stosujemy przecinek (zwany przecinkiem dziesiętnym), który oddziela część całkowitą od części ułamkowej.
 

rys1
 

Pierwsze miejsce po przecinku oznacza części dziesiąte, drugie - części setne, trzecie - części tysiączne, czwarte - części dziesięciotysięczne itd.

Przykład:

cyfry po przecinku
 

Powyższy ułamek możemy rozpisać:

$$0,781= {700}/{1000}+{80}/{1000}+1/{1000}=7/{10}+8/{100}+1/{1000}$$ -> łatwo zauważyć, że 7 to części dziesiąte, 8 części setne, a 1 to części tysięczne.

  Ciekawostka

Zapis dziesiętny liczb został opracowany w XV wieku przez perskiego matematyka Al-Kaszi, w jego dziele Miftah al-hisab (Klucz do arytmetyki). Rozpowszechnienie zawdzięczamy jednak holenderskiemu uczonemu Simonowi Stevinowi, który 1585 r. w swej pracy De Thiende (Dziesięcina) omówił istotę ułamków dziesiętnych. Notacja Stevina odbiegała od obecnie stosowanej i była dość skomplikowana, została więc szybko zmieniona. Liczby z przecinkiem błyskawicznie przyjęły się i liczbę wymierną można było wyrazić już nie tylko w postaci ułamka zwykłego. Oddzielenie przecinkiem całości od części dziesiętnych było pomysłem angielskiego matematyka. J. Nepera.

Wzajemne położenie odcinków

Dwa odcinki mogą być względem siebie prostopadłe lub równoległe.

 1. Odcinki prostopadłe – odcinki zawarte w prostych prostopadłych – symboliczny zapis $$AB⊥CD$$.

  odcinkiprostopadle
   
 2. Odcinki równoległe – odcinki zawarte w prostych równoległych – symboliczny zapis $$AB∥CD$$.

  odicnkirownolegle
 
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom