Przybliż okoliczności dojścia do władzy - Zadanie 4: Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze. Po gimnazjum - strona 341
Historia
Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze. Po gimnazjum (Podręcznik, Nowa Era)

Przybliż okoliczności dojścia do władzy

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

?
 Zadanie

Okoliczności dojścia do władzy Bolesława Krzywoustego

Po śmierci Władysława Hermana w 1102 r. monarchia piastowska została podzielone między jego synów - starszy Zbigniew otrzymał Wielkopolskę i Mazowsze, a młodszy Bolesław Małopolskę i Śląsk. Wkrótce między braćmi doszło do sporu wywołanego głównie łupieżczymi najadami Bolesława na Pomorze. Zbigniew prowadził zachowawczą politykę, starał się utrzymać poprawne stosunki z mieszkańcami Pomorza (odwetowe wyprawy Pomorzan niszczyły dzielnicę Zbigniewa).

Dzięki najazdom na grody pomorskie - Bolesław zyskał sławę wśród rycerstwa.

W 1106 r. Bolesław Krzywousty pokonał Zbigniewa i narzucił mu swoją zwierzchność, a dwa lata później odebrał bratu całą władzę oraz zmusił go do opuszczenia kraju. Wygnany Zbigniew uzyskał pomoc od nowo obranego króla niemieckiego - Henryka V.

W 1109 r. wojska niemieckie wkroczyły do Polski, ale nie mogły zdobyć umocnionych grodów (Głogów, Bytom, Wrocław). Cesarz zdecydował o zaprzestaniu walk i wycofał swoje oddziały. Po kilku latach Bolesław zgodził się na powrót brata, jednak wkrótce oskarżył go o nielojalność, uwięził i oślepił. Zbigniew zapadł na zdrowiu, w wyniku czego zmarł w 1112 r.

Działania Bolesława wywołały niezadowolenie części możnych, a polscy biskupi uznali, że władca popełnił ciężki grzech. Krzywousty odbył wówczas publiczną pokutę, dzięki czemu odsunął od siebie groźbę podzielenia losu Bolesława Śmiałego.

DYSKUSJA
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326725470
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

82844

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY3244ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA4526WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE541KOMENTARZY
komentarze
... i7228razy podziękowaliście
Autorom