Historia

Zrozumieć przeszłość. Starożytność i średniowiecze (Podręcznik, Nowa Era )

Wytłumacz, na czym polegał sakralny 4.33 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Liceum
  2. 2 Klasa
  3. Historia

Wytłumacz, na czym polegał sakralny

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie

5
 Zadanie

  • Na czym polegał sakralny charakter wczesnośredniowiecznych monarchii?

W średniowieczu wytworzyła się koncepcja teistyczna genezy państwa. Według niej, od Boga pochodziła idea władzy królewskiej, co było równoznaczne z przypisywaniu władcy przymiotów boskich, np. we Francji wierzono, że dotyk króla ma uzdrawiającą moc. Ponadto stanowiła ona uzasadnienie dla jego niemal nieograniczonych rządów oraz miała wymiar religijny. Złamanie rozkazu króla albo wzniecenie wobec niego buntu było utożsamiane z grzechem śmiertelnym.

W momencie koronacji, król stawał się "pomazańcem", osobą wybraną przez Boga do sprawowania władzy. Nakładało to na monarchę obowiązek troski o dobro Kościoła. Kościelne instytucje stanowiły integralną część monarchii. Zadaniem władcy było kierowanie ludem chrześcijańskim, a więc realizowanie zadań wskazanych przez hierarchów.

 

DYSKUSJA
Informacje
Autorzy: Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Paulina

45836

Nauczyciel

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Prostokąt

Prostokąt to czworokąt, którego wszystkie kąty wewnętrzne są kątami prostymi.

Sąsiednimi bokami nazywamy te boki, które mają wspólny wierzchołek. W prostokącie każde dwa sąsiednie boki są prostopadłe.

Przeciwległymi bokami nazywamy te boki, które nie mają punktów wspólnych. W prostokącie przeciwległe boki są równoległe oraz mają równą długość.

Odcinki, które łączą dwa przeciwległe wierzchołki (czyli wierzchołki nie należące do jednego boku) nazywamy przekątnymi. Przekątne prostokąta mają równe długości oraz przecinają się w punkcie, który jest środkiem każdej przekątnej, to znaczy punkt ten dzieli przekątne na połowy.

Wymiarami prostokąta nazywamy długości dwóch sąsiednich boków. Jeden bok nazywamy długością, a drugi szerokością prostokąta.
 

prostokat
Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Zobacz także
Udostępnij zadanie