Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. znane jako RODO.

Dlatego aby dalej móc dostarczać Ci materiały odpowiednie do Twojego etapu edukacji, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści do Twojego zachowania. Dzięki temu możemy zapamiętywać jakie materiały są Ci potrzebne. Dbamy o Twoją prywatność, więc nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę na ich zbieranie możesz wycofać na podstronie polityka prywatności.

Klikając "Przejdź do Odrabiamy", zgadzasz się na wskazane powyżej działania. W przeciwnym wypadku, nie jesteśmy w stanie zrealizować usługi kompleksowo i prosimy o opuszczenie strony.

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku w każdej chwili masz prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody przed jej wycofaniem. Po cofnięciu zgody wszystkie twoje dane zostaną usunięte z serwisu. Udzielenie zgody możesz modyfikować w zakładce 'Informacja o danych osobowych'

Historia

Historia III (Zeszyt ćwiczeń, GWO)

Proponujemy ci krótkie szkolenie na dobrego 4.5 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 3 Klasa
  3. Historia

Proponujemy ci krótkie szkolenie na dobrego

3
 Zadanie

WYBÓR STANISŁAWA AUGUSTA NA KRÓLA POLSKI
Wydarzenie korzystne dla Katarzyny II. Stanisław August Poniatowski był jej kandydatem do tronu Rzeczypospolitej. Caryca była pewna, że jej były kochanek stanie się niebawem bezwolnym narzędziem w jej rękach.
REFORMY STANISŁAWA AUGUSTA
Były niekorzystne dla rosyjskiej władczyni, wywołały jej zaniepokojenie. Wzmacniały Rzeczpospolitą, ograniczając ingerencje carycy w wewnętrzne sprawy polsko - litewskiego państwa. W interesie Rosji - Rzeczpospolita winna pozostać krajem słabym.
KONFEDERACJE PROTESTANTÓW I PRAWOSŁAWNYCH ORAZ KONFEDERACJA KATOLIKÓW
Były korzystne dla Rosji i inspirowane przez carycę. Katarzyna II chciała w ten sposób wywołać chaos w kraju, zastraszyć Stanisława Augusta własnymi poddanymi i w ten sposób powstrzymać go przed dalszym reformowaniem państwa.
UCHWALENIE PRAW KARDYNALNYCH PRZEZ SEJM
Uchwalenie praw kardynalnych leżało w interesie Rosji. Utrwalały one bowiem najgorsze wady ustroju państwa: wolną elekcję, liberum veto, prawo wypowiadania posłuszeństwa królowi oraz zastrzeżenie urzędów państwowych dla szlachty. Odtąd wszelkie zmiany ustrojowe w Rzeczypospolitej musiały uzyskać aprobatę "Najjaśniejszej Imperatorowej". Po uchwaleniu praw kardynalnych - Rzeczpospolita suała się rosyjskim protektoratem.
KONFEDERACJA BARSKA
Zawiązanie konfederacji barskiej było niekorzystne dla carycy. Jednym z celów konfederatów było zrzucenie zależności od Rosji i detronizacja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Walki trwały 4 lata. W 1772 roku Rosja zadała ostateczne ciosy konfederatom. Po klęsce - ponad 10 tys. uczestników sprzysiężenia zostało zesłanych na Syberię.
I ROZBIÓR POLSKI
Bardzo korzystny dla Katarzyny II. Rosja zaanektowała wówczas województwa: inflanckie, mścisławskie, część witebskiego i połockiego (łącznie 92 tys. km2 z 1,3 mln ludzi). 
DYSKUSJA
user avatar
Anna

31 października 2017
Dzięki za pomoc :):)
Informacje
Autorzy: Tomasz Małkowski
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

48954

Nauczyciel

Wiedza
Koło i okrąg

Okrąg o środku S i promieniu długości r (r – to długość, więc jest liczbą dodatnią, co zapisujemy r>0) jest to krzywa, której wszystkie punkty leżą w tej samej odległości od danego punktu S zwanego środkiem okręgu.

Inaczej mówiąc: okręgiem o środku S i promieniu r nazywamy zbiór wszystkich punków płaszczyzny, których odległość od środka S jest równa długości promienia r.

okreg1
 

Koło o środku S i promieniu długości r to część płaszczyzny ograniczona okręgiem wraz z tym okręgiem.

Innymi słowy koło o środku S i promieniu długości r to figura złożona z tych punktów płaszczyzny, których odległość od środka S jest mniejsza lub równa od długości promienia r.

okreg2
 

Różnica między okręgiem a kołem – przykład praktyczny

Gdy obrysujemy np. monetę powstanie nam okrąg. Po zakolorowaniu tego okręgu powstanie nam koło, czyli zbiór punktów leżących zarówno na okręgu, jak i w środku.

okrag_kolo

Środek okręgu (lub koła) to punkt znajdujący się w takiej samej odległości od każdego punktu okręgu.
Promień okręgu (lub koła) to każdy odcinek, który łączy środek okręgu z punktem należącym do okręgu.

Cięciwa okręgu (lub koła) - odcinek łączący dwa punkty okręgu
Średnica okręgu (lub koła) - cięciwa przechodząca przez środek okręgu. Jest ona najdłuższą cięciwą okręgu (lub koła).

Cięciwa dzieli okrąg na dwa łuki.
Średnica dzieli okrąg na dwa półokręgi, a koło na dwa półkola.

kolo_opis
Pole prostokąta

Liczbę kwadratów jednostkowych potrzebnych do wypełnienia danego prostokąta nazywamy polem prostokąta.


Prostokąt o bokach długości a i b ma pole równe: $$P = a•b$$.

pole prostokąta

W szczególności: pole kwadratu o boku długości a możemy policzyć ze wzoru: $$P=a•a=a^2$$.

  Zapamiętaj

Przed policzeniem pola prostokąta pamiętaj, aby sprawdzić, czy boki prostokąta są wyrażone w takich samych jednostkach.

Przykład:

  • Oblicz pole prostokąta o bokach długości 2 cm i 4 cm.

    $$ P=2 cm•4 cm=8 cm^2 $$
    Pole tego prostokąta jest równe 8 $$cm^2$$.

Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom