Historia

Historia III (Zeszyt ćwiczeń, GWO)

Wyobraź sobie, że stoisz w długiej kolejce 4.43 gwiazdek na podstawie 7 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 3 Klasa
 3. Historia

Wyobraź sobie, że stoisz w długiej kolejce

1
 Zadanie

2
 Zadanie

 • Bitwa pod Lexington (1775 r.), bitwa pod Yorktown (1781 r.), bitwa pod Saratogą (1777 r.), Deklaracja niepodległości (4 lipca 1776 r.), bostońska herbatka (1773 r.), pokój w Wersalu (1783 r.).

1. bostońska herbatka (1773 r.) - (Boston Tea Party), polegała na wrzuceniu do morza ładunków herbaty ze statków brytyjskich znajdujących się w porcie bostońskim. Ładunek herbaty został wrzucony do morza przez mieszkańców miasta przebranych za Indian.

2. bitwa pod Lexington (1775 r.) - rozpoczęła amerykańską wojnę o niepodległość, która trwała do 178 3 r. Do dziś nie wiadomo, kto oddał pierwsze strzały. Po starciu, straty Anglików wyniosły blisko 250 zabitych i rannych, a kolonistów - 90.

3. Deklaracja niepodległości - została przyjęta przez Kongres Kontynentalny 4 lipca 1776 r., przygotował ją m.in. Thomas Jefferson. Kolonie stały się niezależnymi stanami (państwami), które wspólnie miały tworzyć nowe państwo - Stany Zjednoczone Ameryki. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdego 4 lipca obchodzony jest w USA - Dzień Niepodległości.

4. bitwa pod Saratogą (1777 r.) - rozegrana jesienią, zakończyła się zwycięstwem Amerykanów, którzy zmusili do kapitulacji 6 - tysięczne siły angielskie. W bitwie olbrzymią rolę odegrał Tadeusz Kościuszko, który umocnił i ufortyfikował miejsce batalii.

5. bitwa pod Yorktown (1781 r.) - połączone siły francusko - amerykańskie zmusiły do kapitulacji armię angielską. Przegrana Brytyjczyków oznaczała koniec wojny.

6. pokój w Wersalu (1783 r.) - pokój kończący wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Na jego mocy Wielka Brytania uznała niepodległość USA oraz przekazała im pas ziemi między Appalachami a Missisipi. Hiszpania zyskała Florydę.

DYSKUSJA
Informacje
Historia III
Autorzy: Tomasz Małkowski
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Paulina

32665

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Wzajemne położenie prostych

Dwie proste mogą się przecinać w punkcie, mogą być do siebie prostopadłe lub równoległe.

 1. Proste przecinające się w punkcie P – proste mające jeden punkt wspólny.

  prosteprzecinajace
   
 2. Proste prostopadłe – to proste przecinające się pod kątem prostym.

  Jeśli proste a i b są prostopadłe (inaczej mówiąc prosta a jest prostopadła do prostej b), zapisujemy to symbolicznie w następujący sposób: $$a⊥b$$. Dwie proste prostopadłe tworzą cztery kąty proste

  prostekatprosty
   
 3. Proste równoległe – to proste nie mające punktów wspólnych lub pokrywające się.

  Jeżeli proste a i b są równoległe (inaczej mówiąc prosta a jest równoległa do prostej b), to zapisujemy to symbolicznie w następujący sposób: $$a∥b$$.
   

  proste-rownlegle
Skala i plan

Przy wykonywaniu rysunków niektórych przedmiotów lub sporządzaniu map, planów musimy zmniejszyć rzeczywiste wymiary przedmiotów, aby rysunki zmieściły się na kartce. Są też rzeczy niewidoczne dla oka, które obserwujemy za pomocą mikroskopu, wówczas rysunki przedstawiamy w powiększeniu.
W tym celu stosujemy pewną skalę. Skala określa, ile razy dany obiekt został pomniejszony lub powiększony. Rozróżniamy zatem skale zmniejszające i zwiększające.

Skala 1:2 („jeden do dwóch”) oznacza, że przedstawiony obiekt jest dwa razy mniejszy od rzeczywistego, czyli jego wymiary są dwa razy mniejsze od rzeczywistych.

Skala 2:1 („dwa do jednego”) oznacza, że przedstawiony obiekt jest dwa razy większy od rzeczywistego, czyli jego wymiary są dwa razy większe od rzeczywistych.

Skala 1:1 oznacza, że przedstawiony obiekt jest taki sam jak rzeczywisty.

Przykład:

skala
 

Prostokąt środkowy jest wykonany w skali 1:1. Mówimy, że jest naturalnej wielkości. Prostokąt po lewej stronie został narysowany w skali 1:2, czyli jego wszystkie wymiary zostały zmniejszone dwa razy. Prostokąt po prawej stronie został narysowany w skali 2:1, czyli jego wszystkie wymiary zostały zwiększone dwa razy.

 

Przykłady na odczytywanie skali:

 • skala 1:50 oznacza zmniejszenie 50 razy
 • skala 20:1 oznacza zwiększenie 20 razy
 • skala 1:8 oznacza zmniejszenie 8 razy
 • skala 5:1 oznacza zwiększenie 5 razy
 

Plan to obraz niewielkiego obszaru, terenu, przedstawiony na płaszczyźnie w skali. Plany wykonuje się np. do przedstawienia pokoju, mieszkania, domu, rozkładu ulic w osiedlu lub mieście.

Mapa to podobnie jak plan obraz obszaru, tylko większego, przedstawiony na płaszczyźnie w skali (mapa musi uwzględniać deformację kuli ziemskiej). Mapy to rysunki terenu, kraju, kontynentu.

Skala mapy
Na mapach używa się skali pomniejszonej np. 1:1000000. Oznacza to, że 1 cm na mapie oznacza 1000000 cm w rzeczywistości (w terenie).

Przykłady na odczytywanie skali mapy
 • skala 1:500000 oznacza, że 1 cm na mapie to 500000 cm w rzeczywistości
 • skala 1:2000 oznacza, że 1 cm na mapie to 2000 cm w rzeczywistości
Zobacz także
Udostępnij zadanie