Scharakteryzuj relacje polsko - krzyżackie w - Zadanie 2: Historia II - strona 18
Historia
Wybierz książkę
UWAGA! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.

Relacje polsko - krzyżackie w XV wieku:

 • Na początku XV w. konflikt między Polską i Litwą a zakonem krzyżackim wszedł w decydującą fazę. Na wybuch otwartej wojny wpływ miało kilka czynników: chrystianizacja Litwy (prowadzona przez polski Kościół podważyła sens działań zakonu), intensywny rozwój gospodarczy Polski i Litwy, chęć odzyskania przez Polaków Pomorza Gdańskiego.
 • Gdy w 1409 r. wybuchło powstanie na Żmudzi, wsparte przez Litwinów - Polska zapowiedziała, że ewentualny atak atak krzyżacki na Litwę zostanie odebrany jako wypowiedzenie wojny Koronie. 
 • Konflikt, który rozpoczęła 6 VIII 1409 r. strona krzyżacka, przeszedł do historii jako tzw. wielka wojna z zakonem krzyżackim
 • 15 VII 1410 r. stoczono jedną z największych bitew średniowiecza - bitwę pod Grunwaldem. Zakończyła się ona porażką wojsk zakonnych i śmiercią wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena.
 • Wali zakończyły się w 1411 r. podpisaniem I pokoju toruńskiego. Na jego mocy Polska miała odzyskać ziemię dobrzyńską i otrzymać wysokie odszkodowanie.
 • W czasie  soboru w Konstancji (1414 - 1418) - podjęto próbę rozstrzygnięcia sporu polsko - krzyżackiego (wystąpienie Pawła Włodkowica). Rozmowy nie przyniosły spodziewanego skutku. 
 • Po śmierci Jagiełły, w 1440 r. powstał Związek Pruski, mający reprezentować interesy tamtejszego mieszczaństwa i szlachty. Wielki mistrz podjął starania w celu jego likwidacji. W 1454 r. Związek wypowiedział posłuszeństwo Krzyżakom, zajął większość miast oraz zamków na terenie ich państwa. 
 • Akt inkorporacji Prus, ogłoszony 6 marca 1454 r. przez Kazimierza Jagiellończyka doprowadził do wybuchu kolejnej wojny z Krzyżakami. Zmagania trwały 13 lat, stąd nazwa - wojna trzynastoletnia.
 • Sukcesy wojsk Kazimierza Jagiellończyka doprowadziły do ostatecznej klęski Krzyżaków.
 • W wyniku zdecydowanej przewagi, jaką Polacy zdobyli w końcowej fazie wojny I- I pokój toruński zawarty w 1466 roku był dla Polaków korzystny, jednak nie do końca odzwierciedlał ogrom zwycięstwa.
 • Polska odzyskała m.in. Pomorze Gdańskie wraz z Gdańskiem (dostęp do Morza Bałtyckiego).
DYSKUSJA
opinia do odpowiedzi undefined
Śliczna

16 czerwca 2018
Dzięki za pomoc
opinia do odpowiedzi undefined
Borys

18 grudnia 2017
dzieki :)
opinia do rozwiązania undefined
Julia

2 października 2017
Dzięki za pomoc :)
klasa:
Oglądasz książkę z klasy II gimnazjum. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
Informacje
Autorzy: Jacek Chachaj, Janusz Drob, Leszek Wojciechowski
Wydawnictwo: Nowa Era/PWN
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

86368

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY4343ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA5822WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE539KOMENTARZY
komentarze
... i7334razy podziękowaliście
Autorom