Przyczyny podbojów rzymskich:
- Głównym celem podbojów rzymskich było powiększenie terytorium państwa.
- Dzięki podbojom Rzymianie oprócz ziem zdobywali również bogate łupy m.in. niewolników, żywność, zwierzęta, uzbrojenie, kosztowne przedmioty a także dostęp do surowców.
- Kto i w jaki sposób korzystał z odniesionych zwycięstw?
- Władze rzymskie prowadziły odmienną politykę wobec poszczególnych podbitych ludów. Większość mieszkańców Półwyspu Apenińskiego otrzymała status sprzymierzeńców. W zamian za niezależność, zobowiązani byli wystawiać kontynenty wojskowe. Postępowanie Rzymian wobec podbitych ludów, miało na celu przede wszystkim dbanie o stały wzrost liczby żołnierzy.
- Latynowie posiadali szersze uprawnienia. Przyznano im prawa obywatelskie - bez politycznych. Musieli służyć w armii i płacić podatki.
Paulina Lipiec
Nauczycielka historii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

