- Dlaczego kierunek rozwijający się w kulturze i sztuce od około XIV wieku został nazwany humanizmem?
Kierunek rozwijający się w kulturze i sztuce od około XIV wieku został nazwany humanizmem, ponieważ skoncentrowano się wówczas na człowieku, jego potrzebach i pragnieniach. W centrum zaiteresowania humanistów znalazł się człowiek (a nie jak do tej pory - Bóg). Renesansowych myślicieli pasjonowała ludzka działalność, rozwój oraz ziemski byt. Humaności pragnęli czerpać radość z życia, korzystać z jego przyjemności i rozwijać się intelektualnie. Ich maksymą stały się słowa antycznego komediopisarza Terencjusza: "Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce".
Paulina Lipiec
Nauczycielka historii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

