Historia

Autorzy:Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2015

Przedstaw przebieg wielkiej wojny północnej. 4.63 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Historia

Przedstaw przebieg wielkiej wojny północnej.

4
 Zadanie

5
 Zadanie

6
 Zadanie

Przebieg wielkiej wojny północnej (1700 - 1721):

  • Po objęciu rządów w Rzeczypospolitej - August II Mocny zawarł sojusz z carem Rosji Piotrem I. Ich celem stał się atak na Szwecję i opanowanie Inflant oraz wybrzeży Morza Bałtyckiego.
  • Wojna północna rozpoczęła się w 1700 r., kiedy władca Rzeczypospolitej i elektor saski August II wkroczył do Inflant i rozpoczął oblężenie Rygi. Wkrótce do walk włączyli się również Rosjanie. 
  • Władca szwedzki - Karol XII okazał się wybitnym dowódcą, szybko przeszedł do ofensywy. Pokonał wojska rosyjskie w bitwie po Narwą, a siły saskie pod Rygą. Następnie rozpoczął pościg za Piotrem I po terenach Rosji i uderzył na elektora saskiego, przenosząc walki do Rzeczypospolitej. Zajął Warszawę, rozbił wojska polsko - saskie pod Kiszowem. Rozkazał części polskiej szlachty zdetronizowanie Augusta II Mocnego, po czym zorganizował "elekcję", na której narzucił wybór Stanisława Leszczyńskiego. Szwedzkie, saskie i rosyjskie armie bezlitośnie łupiły Rzeczpospolitą. Wśród Polaków nastąpił podział na zwolenników "Sasa i Lasa".
  • W 1709 r. doszło do bitwy pod Połtawą, która zakończyła się klęską króla szwedzkiego i jego ucieczką do Turcji. 
  • W 1710 r. do wielkiej wojny północnej dołączyli Turcy, którzy pokonali wojska rosyjskie w bitwie pod Faciu. Doprowadziło to do zahamowania na kilka lat działań prowadzonych przez Piotra I w obrębie Morza Bałtyckiego. 
  • Wielka wojna północna trwała do 1721 r. Zakończyła się ostatecznym zwycięstwem Rosji, której flota uległa znacznej rozbudowie. 

W czasie wielkiej wojny północnej najbardziej ucierpiała Rzeczpospolita. Bezlitosne wojska paliły wsie przeciwników, rabowały miasta i znęcały się nad ludnością. Szlachta szukała wsparcia u obcych władców.