Historia

Historia II (Zeszyt ćwiczeń, GWO)

Oto pięć anegdot o geniuszach renesansu. 4.55 gwiazdek na podstawie 11 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 2 Klasa
 3. Historia

Oto pięć anegdot o geniuszach renesansu.

3
 Zadanie

1. Gdy Michał Anioł Buonarotti, autor fresków na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej, kończył we Florencji monumentalną rzeźbę biblijnego Dawida (...) Kiedy Michał Anioł odsłonił twarz Dawida, naczelnik zawołał (...)

Biogram:

 • Michał Anioł Buonarotti - żył w latach 1475 - 1564, był włoskim rzeźbiarzem, architektem, malarzem i poetą, jednym z najwybitniejszych artystów wszech czasów, człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. Działał we Florencji i Rzymie. Do jego największych dzieł należą: "Pieta Watykańska", "Dawid", "Mojżesz", "Genezis" oraz "Sąd Ostateczny". Michał Anioł kierował budową bazyliki św. Piotra w Rzymie. Zaprojektował jej nowy układ oraz kopułę. Był również twórcą fresków w watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej. Malował je przez cztery lata, ponieważ żaden z pomocników nie potrafił zadowolić mistrza.

2. Kiedy Leonardo da Vinci malował Ostatnią wieczerzę na ścianie mediolańskiego klasztoru Dominikanów (...)

Biogram

 • Leonardo da Vinci - żył w latach 1452 - 1519, był włoskim malarzem, rzeźbiarzem, architektem, filozofem, wynalazcą i konstruktorem - najwszechstronniejszym artystą w dziejach, jednym z najbardziej znanych twórców epoki odrodzenia. W latach 1483 - 1499 działał w Mediolanie na dworze księcia Sforzy il Moro. To wówczas powstał słynny fresk "Ostatnia wieczerza" oraz obraz "Dama z gronostajem" - znajdujący się obecnie w zbiorach Muzeum Czartoryskich w Krakowie i stanowiący jeden z najcenniejszych eksponatów muzealnych w Polsce. Poza wymienionymi dziełami da Vinci namalował także chyba najbardziej znany swój obraz - portret Mony Lisy. Genialny artysta oraz uczony prowadził także liczne prace z zakresu anatomii, mechaniki oraz optyki. Zaprojektował wiele wynalazków, m.in. pierwowzory samolotu, helikoptera, łodzi podwodnej oraz spadochronu.

3. Erazm z Rotterdamu był człowiekiem wciąż niezadowolonym z siebie. Nie podobała mu się ani (...)

Biogram:

 • Erazm z Rotterdamu - żył w latach 1469 - 1536, był duchownym, wybitnym teologiem, doradcą książąt w sprawach polityki oraz wychowania ich następców. Erazma z Rotterdamu uznaje się za jednego z najważniejszych renesansowych humanistów. Był wybitnym znawcą języków, historii i kultury starożytnej, a także tłumaczem Biblii. Krytykował zabobony i obłudę. Twierdził, że Kościół jest dla ludzi, a nie ludzie dla Kościoła. Był typowym człowiekiem swojej epoki, podróżował po Europie, przebywał we Francji, Anglii, Niemczech, Szwajcarii oraz we Włoszech. Wywarł wielki wpływ na rozwój renesansowego światopoglądu, a jego idee oddziaływały również na polską kulturę.

4. Na zebraniu komisji architektów Filippo Brunelleschi przedstawił swój projekt budowy kopuły florenckiej katedry bez rusztowań (...) Dopiero później, z wielkim trudem, Filippo Brunelleschi zdołał przekonać członków komisji do swego pomysłu.

 • Filippo Brunelleschi - żył w latach 1377 - 1446, był florenckim rzeźbiarzem, architektem i inżynierem, jednym z pionierów renesansowej architektury. Wzniósł we Florencji kopułę katedry Santa Maria del Fiore. 

5. W początkach XVI wieku papież Juliusz II kazał ozdobić freskami sale Pałacu Watykańskiego. Jednym z wezwanych do tej pracy był 25 - letni Rafael Santi (...), tak by Rafael Santi mógł wykonać freski w innych salach pałacu.

 • Rafael Santi - Rafael Santi - żył w latach 1483 - 1520, był włoskim malarzem i architektem, jednym z jawybitniejszych przedstawicieli dojrzałego renesansu. Jego najwybitniejsze dzieła powstały w ostatnim okresie życia, kiedy w służbie papieży projektował i ozdabiał rzymskie kościoły i pałace, kierował budową bazyliki św. Piotra. Sławę zyskał przede wszystkim dzięki swoim pracom malarskim, m.in. freskami w pokojach papieskich w Watykanie ("Adoracja Eucharystii" i "Szkoła ateńska") i willi Farensina ("Triumf Galatei"), a także licznymi obrazami o tematyce religijnej - "Madonna Sykstyńska", "Złożenie do grobu", "Przemienienie Pańskie".
DYSKUSJA
user profile image
Arek

20 lutego 2018
Dzięki :):)
Informacje
Autorzy: Tomasz Małkowski
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Paulina

45235

Nauczyciel

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Prostopadłościan i sześcian

Prostopadłościan to figura przestrzenna, której kształt przypomina pudełko lub akwarium.

Prostopadłościan

 • Każda ściana prostopadłościanu jest prostokątem.

 • Każdy prostopadłościan ma 6 ścian, 8 wierzchołków i 12 krawędzi.

 • Dwie ściany mające wspólną krawędź nazywamy prostopadłymi.

 • Dwie ściany, które nie mają wspólnej krawędzi, nazywamy równoległymi.

 • Każda ściana jest prostopadła do czterech ścian oraz równoległa do jednej ściany.


Z każdego wierzchołka wychodzą trzy krawędzie – jedną nazywamy długością, drugą – szerokością, trzecią – wysokością prostopadłościanu i oznaczamy je odpowiednio literami a, b, c.

Długości tych krawędzi nazywamy wymiarami prostopadłościanu.

a – długość prostopadłościanu, b – szerokość prostopadłościanu, c - wysokość prostopadłościanu.


Prostopadłościan, którego wszystkie ściany są jednakowymi kwadratami nazywamy sześcianem.

Wszystkie krawędzie sześcianu mają jednakową długość.

kwadrat

a - długość krawędzi sześcianu

Porównywanie ułamków

Porównywanie dwóch ułamków polega na stwierdzeniu, który z nich jest mniejszy, który większy.

 • Porównywanie ułamków o takich samych mianownikach
  Jeżeli ułamki zwykłe mają takie same mianowniki, to ten jest większy, który ma większy licznik

  Przykład:

  $$3/8$$ < $$5/8$$
   
 • Porównywanie ułamków o takich samych licznikach
  Jeżeli ułamki zwykłe mają takie same liczniki, to ten jest większy, który ma mniejszy mianownik.

  Przykład:

  $$4/5$$ > $$4/9$$
Zobacz także
Udostępnij zadanie