Historia

Autorzy:Tomasz Małkowski

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2015

Ilustrator namalował rynek w Krakowie z początków 4.71 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Historia

Ilustrator namalował rynek w Krakowie z początków

2
 Zadanie

1. NIE. Polscy wojowie nigdy nie stoczyli bitwy z legionami rzymskimi, a tym bardziej nie pokonali Juliusza Cezara. Dzieło Wincentego Kadłubka często mijało się z prawdą historyczną. Historycy podchodzą do kroniki z dużą ostrożnością.

2. NIE. W epoce średniowiecza na karę zakucia w dyby mógł zostać skazany tylko chłop i mieszczanin. Kara nie dotyczyła rycerzy oraz duchownych.

3. NIE. Na początku XIII w. Polska pozbawiona była dostępu do Morza Bałtyckiego. W 1226 r. książę Konrad Mazowiecki nadał Krzyżakom ziemię chełmińską, odsuwając na długie lata mieszkańców państwa polskiego od Pomorza Gdańskiego.

4. NIE. W epoce średniowiecza nauczycielem był najczęściej ksiądz, biskup lub osoba wyznaczona przez duchownego do pełnienia tej funkcji, np. organista. Kobiety nie uczęszczały, ani nie nauczały w szkołach.

5. TAK. W Polsce Piastów bogaty i obrotny chłop mógł zostać mieszczaninem i rycerzem.

6. TAK. W epoce średniowiecza mażeństwa zawierano bardzo wcześnie. Ożenek w wieku kilkunastu lat (12-14) dawał nadzieję na liczne potomstwo, mające dostarczyć rąk do pracy i walki. Kobiety 20 - letnie uważano wówczas za stare.