Historia

Autorzy:Rafał Dolecki, Krzysztof Gutowski, Jędrzej Smoleński

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2014

Przeczytaj rozkaz nr 23 gen. Sikorskiego 4.55 gwiazdek na podstawie 11 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Przeczytaj rozkaz nr 23 gen. Sikorskiego

Źródło 1.
 Zadanie

Źródło 2.
 Zadanie

1. Wyjaśnij, jakie były cele gen. Sikorskiego, gdy przystępował do rokowań ze Związkiem Radzieckim. 

- Gen. Sikorski w momencie, gdy przystępował do rokowań z ZSRR pragnął stworzyć Armię Polską, chciał dać polskim żołnierzom broń do ręki, wyrwać ich z niewoli i jenieckich obozów. 

2. Jak rozumiesz słowa "Trzeba było przejść do porządku nad niejedną istotną nawet rzeczą i niejedną krzywdą"? Dlaczego generał je wypowiedział?

- Słowa generała przywołują krzywdę, jaką Polacy doznali od ZSRR w momencie ataku Sowietów 17 września 1939 r. Gen. Sikorski pamiętał ten "cios w plecy".

3. Jak Sikorski ocenia układ zawarty 30 lipca 1941 r.?

- Sikorski wierzy, że Polska i ZSRR wkroczyły w nowy etap - porozumienia i ugody. Osiągnęły konsensus. Od tego momentu będą prowadziły wspólną walkę z Niemcami. Ich głównym celem jest kapitulacja III Rzeszy i oswobodzenie obywateli spod nazistowskiego jarzma. Naczelny Wódz zazanaczał: "W tej walce tytaniczej, którą na kontynencie prowadzi ZSRR z grabieżcą niemieckim, dawne spory pomiędzy Polską a ZSRR zniknęły. Wierzę, że zniknęły na zawsze, bo w tej wspólnocie, w braterstwie broni (...) wykuwa się szczęśliwa przyszłość polityczna i społeczna obu naszych państw i zamieszkujących je narodów".