🎓 Przeczytaj wiersz Ryszarda Kiersnowskiego Ewangelia - Zadanie 3: Po prostu historia. Zeszyt ćwiczeń zakres podstawowy. Po gimnazjum - strona 76
Historia
Po prostu historia. Zeszyt ćwiczeń zakres podstawowy. Po gimnazjum (Zeszyt ćwiczeń, WSiP)

Przeczytaj wiersz Ryszarda Kiersnowskiego Ewangelia

1
 Zadanie
2
 Zadanie

3
 Zadanie

A. Przypomnij, który z punktów Karty Atlantyckiej zawierał informacje dotyczące granic państwa polskiego. Co zawierał zapis w tym punkcie?

- Informacje dotyczące granic państwa polskiego zawierał punkt 2 Karty Atlantyckiej. Cyt. "sygnatariusze nie życzą sobie zmian terytorialnych, które nie zgadzałyby się z wolno wypowiedzianymi życzeniami narodów, których te zmiany dotyczą"

B. Wyjaśnij, dlaczego Polacy nazwani są w wierszu "Tragicznymi Rycerzami Atlantyckiej Karty".

- Polacy zostali nazwani w wierszu "Tragicznymi Rycerzami Atlantyckiej Karty", ponieważ walcząc na wszystkich frontach II wojny światowej nie doczekali się sprawiedliwości. Ich poświęcenie nie zostało docenione. Wielka Trójka zdradziła Polskę. Churchill i Roosevelt wyrazili zgodę na włączenie Europy Środkowo - Wschodniej do strefy wpływów ZSRR, pozbawiając tym samym Rzeczpospolitą suwerenności i niepodległości.

C. Napisz, z jakiego powodu premier Churchill zdecydowany był odejść od zapisów Karty Atlantyckiej. Jakich argumentów używał?

- Premier Churchill zdecydował się odejść od zapisów Karty Atlantyckiej, uważając że godzą one w interesy Rosji Sowieckiej. Zatwierdzając przebieg granicy zachodniej, zgodził się na przesiedlenia ludności i odebranie Rzeczypospolitej obszarów zamieszkałych przez większość polską, w tym miasta - Wilno i Lwów. W ściśle tajnej depeszy do Roosevelta zaznaczał: "zasady Karty Atlantyckiej nie mogą być tak tłumaczone, by zaprzeczyć Rosji granic, jakie zajmowała w chwili zaatakowania przez Niemcy".

D. Wytłumacz, dlaczego żołnierze walczący pod Monte Cassino byli szczególnie zainteresowani utrzymaniem zapisów Karty Atlantyckiej?

- Żołnierze walczący pod Monte Cassino byli szczególnie zainteresowani utrzymaniem zapisów Karty Atlantyckiej, ponieważ pierwotnie gwarantowały one przywrócenie niepodległości i niezależnych rządów we wszystkich państwach, które zostały jej pozbawione (w tym Polski). Żołnierze Andersa poświęcili się dla aliantów, którzy ich zdradzili. 

klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Marcin Markowicz
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
ISBN: 9788302139987
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

98341

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY2759ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA12540WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE1073KOMENTARZY
komentarze
... i30922razy podziękowaliście
Autorom