Historia

Poznać przeszłość. Wiek XX. Zakres podstawowy. (Podręcznik, Nowa Era)

Ogłoszenie stanu wojennego. WRON, który przejął 4.6 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Ogłoszenie stanu wojennego. WRON, który przejął

Tekst źródłowy
 Zadanie

1. Porównaj oba dokumenty i wyjaśnij, do jakich postaw nakłaniał społeczeństwo WRON, a do jakich Solidarność.

- Wojskowa Rada Ocealenia Narodowego nakłaniała polskie społeczeństwo do podporządkowania się decyzjom władz państwowych, zachowania dyscypliny, ładu i porządku. Wojciech Jaruzelski w swym przemówieniu imputował, jakoby Polska znalazła się na krawędzi wojny domowej, a działacze "Solidarności" szerzyli w kraju bezprawie, samowolę i chaos. Oskarża ich o rujnowanie gospodarki i narażanie suwerenności oraz bytu narodu. I sekretarz KC PZPZ zaznaczał: Czas zejść z drogi klęski, zapobiec narodowej zgubie. Czas na stanowcze działania w imię wyższej konieczności.

Działacze "Solidarności" wzywają do strajku generalnego w całym Regionie. Podkreślają: Solidarność istnieje i istnieć będzie dopóty, dopóki działać będzie ostatnia Komórka naszego Związku, dopóki nie aresztują 10 milionów ludzi (...)".

2. Oceń argumenty przedstawione przez obie strony

Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. przez ekipę wojskową gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Miał on na celu opanowanie i złamanie niezależności "Solidarności". Na rzecz WRON zawieszono wszystkie dotychczasowe uprawnienia organów konstytucyjnych. Jaruzelski chciał zastraszyć społeczeństwo, dlatego demonstrował siłę, wprowadził wojsko na ulicę. Na terenie Polski rozlokowano 70 tys. żołnierzy z bronią i ciężkim sprzętem oraz 30 tys. milicjantów. Argumenty przedstawiane w tekście źródłowym przez Wojciecha Jaruzelskiego są przekłamane. Generał oskarżał "Solidarność" o wciągnięcie Polski w kryzys ekonomiczny, a w rzeczywistości to władza za niego odpowiadała. Polsce nie groził rozpad państwa. Komunistyczne władze obawiały się utraty dotychczasowych wpływów. 

Stan wojenny zaskoczył działaczy "Solidarności", których wtrącano do więzień, a strajki pacyfikowano. Członkowie NSZZ "Solidarność" żądali uwolnienie wszystkich aresztowanych. Wierzyli, że Naród zwycięży nad władzą.

DYSKUSJA
user profile image
Henryk

7 marca 2018
Dzieki za pomoc
user profile image
Wiktor

5 marca 2018
dzięki :)
user profile image
Zuzanna

19 października 2017
Dzieki za pomoc!
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Paulina

45837

Nauczyciel

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Koło i okrąg

Okrąg o środku S i promieniu długości r (r – to długość, więc jest liczbą dodatnią, co zapisujemy r>0) jest to krzywa, której wszystkie punkty leżą w tej samej odległości od danego punktu S zwanego środkiem okręgu.

Inaczej mówiąc: okręgiem o środku S i promieniu r nazywamy zbiór wszystkich punków płaszczyzny, których odległość od środka S jest równa długości promienia r.

okreg1
 

Koło o środku S i promieniu długości r to część płaszczyzny ograniczona okręgiem wraz z tym okręgiem.

Innymi słowy koło o środku S i promieniu długości r to figura złożona z tych punktów płaszczyzny, których odległość od środka S jest mniejsza lub równa od długości promienia r.

okreg2
 

Różnica między okręgiem a kołem – przykład praktyczny

Gdy obrysujemy np. monetę powstanie nam okrąg. Po zakolorowaniu tego okręgu powstanie nam koło, czyli zbiór punktów leżących zarówno na okręgu, jak i w środku.

okrag_kolo

Środek okręgu (lub koła) to punkt znajdujący się w takiej samej odległości od każdego punktu okręgu.
Promień okręgu (lub koła) to każdy odcinek, który łączy środek okręgu z punktem należącym do okręgu.

Cięciwa okręgu (lub koła) - odcinek łączący dwa punkty okręgu
Średnica okręgu (lub koła) - cięciwa przechodząca przez środek okręgu. Jest ona najdłuższą cięciwą okręgu (lub koła).

Cięciwa dzieli okrąg na dwa łuki.
Średnica dzieli okrąg na dwa półokręgi, a koło na dwa półkola.

kolo_opis
Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły

Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.

Przykłady:

  • $$0,25 = {25}/{100}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,

  • $$4,305={4305}/{1000}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.

Zobacz także
Udostępnij zadanie