Historia

Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2014

Opisz charakter walk w trakcie bitwy 4.63 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Opisz charakter walk w trakcie bitwy

1
 Zadanie

2
 Zadanie

 

Charakter walk w czasie bitwy o Atlantyk.  

Bitwa o Atlantyk trwała w latach 1939 - 1945. Była to najdłuższa kampania II wojny światowej, toczona na Oceanie Atlantyckim. Rozpoczęła się 3 września 1939 r. (w momencie przystąpienia Wielkiej Brytanii do II wojny światowej) i trwała aż do momentu kapitulacji Niemiec w maju 1945 r. 

Najważniejszymi uczestnikami zmagań bitwy o Atlantyk były: brytyjska Royal Navy (Królewska Marynarka Wojenna) oraz Kriegsmarine (marynarka wojenna III Reszy Niemieckiej). 

W 1941 r. do walki o Atlantyk przystąpiła również flota amerykańska. Obok nich, w zmaganiach na bezkresnych przestworzach Ocenu uczestniczyły również mniejsze floty: Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Belgii, Norwegii oraz Wolnej Francji. 

Niemcy prowadzili wojnę przeciwko alinackiej żegludze handlowej. Hitlerowi chodziło o odcięcie Wysp Brytyjskich od pomocy płynącej z USA. Niemcy pragnęli zmusić w ten sposób Brytyjczyków do kapitulacji. 

Niemcy stosowali taktykę "wilczych stad". Łodzie podwodne pływały w zwartym szyku, blisko siebie, tak aby ograniczyć straty. Przeciwko nim wyruszały alianckie konwoje, osłaniane przez niszczyciele, samoloty wyposażone w bomby głębinowe oraz lotniskowce eskortowe. Apogeum niemieckich ataków na alianckie konwoje przypada na lata 1941 - 1943. 

Po agresji Niemiec na ZSRR celem niemieckich ataków stały się również konwoje ze sprzętem wojennym, płynące do portów w Murmańsku i Archangielsku. W II poł. 1943 r. szala zwycięstwa w bitwie o Atlantyk zaczęła przechylać się w stronę aliantów. Niemniej jednak, Niemcy aż do końca wojny, prowadzili działana wojenne na morzach i Atlantyku.