Historia

Wymień przyczyny klęski wojsk niemieckich 4.6 gwiazdek na podstawie 5 opinii
 1. Liceum
 2. 1 Klasa
 3. Historia

Wymień przyczyny klęski wojsk niemieckich

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

Przyczyny klęski wojsk niemieckich na froncie wschodnim:

 

- Trudne warunki klimatyczne - Niemcy nie byli przygotowani na szybkie nadejście zimy. Oddziałom Wehrmachtu brakowało odpowiedniego wyposażenia oraz ciepłej odzieży i obuwia. Odwilż sprawiła, że rosyjskie drogi i pola zmieniły się w błoto, w którym grzęzły całe oddziały niemieckie.

- Znaczna odległość od Niemiec - oddziały Wehrmachtu nie były w stanie uzupełnić zapasów. 

- Straty jednostek niemieckich w pierwszych etapach operacji „Barbarossa” - zdecydowana kontrofensywa Armii Czerwonej pod dowództwem gen. Georgija Żukowa spowodowała zatrzymanie niemieckiego natarcia i odrzuciła wojska Wehrmachtu na odległość ok. 200 km od Moskwy.

- Braki w niemieckim wyposażeniu - Armia Czerwona była zdecydowanie lepiej uzbrojona. ZSRR górował nad Niemcami liczbą produkowanych czołgów. Sowieci byli bardziej mobili od Wehrmachtu.

- Zlekcewarzenie wewnętrznej polityki ZSRR oraz jej potencjału gospodarczego, militarnego i naukowego.

- Osłabienie woli walki wśród Niemców - Rosjanie byli bardziej zdeterminowani, bronili własnego kraju i bliskich. Dużą rolę odegrała również propaganda i terror, którego uosobieniem było NKWD i komisarze polityczni w Armii Czerwonej.

- Krótkowzroczność „rasy panów” i zbrodnicze zachowania obracały się przeciwko Niemcom - masowe mordy i grabieże powodowały, że Niemcy stawali się najgorszym wrogiem, z którym walczono na śmierć i życie.

- Nieudane oblężenie Leningradu przez wojska niemieckie. 

- Klęska niemieckich oddziałów gen. Friedricha Paulusa pod Stalingradem - przegrana stanowiła wielki cios militarny i propagandowy dla III Rzeszy.

- Ostateczna klęska Niemców w bitwie na Łuku Kurskim.

 

 

 

 

DYSKUSJA
user profile image
Gość

0

2017-09-27
dzieki!!!
user profile image
Gość

0

2017-10-23
dzięki!
user profile image
Gość

0

2017-11-14
Dzięki :)
Informacje
Poznać przeszłość. Wiek XX. Zakres podstawowy.
Autorzy: Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Równość ułamków

Każdy ułamek można zapisać na nieskończoną ilość sposobów. Dokonując operacji rozszerzania lub skracania otrzymujemy ułamek, który jest równy ułamkowi wyjściowemu.

Pamiętajmy jednak, że każdy ułamek można rozszerzyć, jednak nie każdy ułamek można skrócić. Ułamki, których nie da się już skrócić nazywamy ułamkami nieskracalnymi.

 • Rozszerzanie ułamków - mnożymy licznik i mianownik przez tą sama liczbę różną od zera; ułamek otrzymamy w ten sposób jest równy ułamkowi wyjściowemu.

  Przykład:

  • Rozszerzmy ułamek $$3/5$$ przez 3, czyli licznik i mianownik mnożymy przez 3:

   $$3/5=9/{15}={27}/{45}=...$$
    
 • Skracanie ułamków - dzielimy licznik i mianownik przez tą samą liczbę różną od zera; ułamek otrzymany w ten sposób jest równy ułamkowi wyjściowemu.

  Przykład:

  • Skróćmy ułamek $$8/{16}$$ przez 2, czyli licznik i mianownik dzielimy przez 2:

   $$8/{16}=4/8=2/4=1/2$$ 
 
Dzielniki

Dzielnik liczby to taka liczba, przez którą dana liczba jest podzielna. Dzielnikiem każdej liczby naturalnej n (n>1) jest 1 oraz ona sama.

Inaczej mówiąc, dzielnikiem liczby naturalnej n nazywamy liczbę naturalną m, jeżeli liczba n podzieli się przez m, tzn. gdy istnieje taka liczba naturalna k, że $$n=k•m$$.

Przykład:

10 dzieli się przez 1, 2, 5 i 10, z tego wynika, że dzielnikami liczby 10 są liczby 1, 2, 5 i 10.

Możemy też powiedzieć, że:

 • 1 jest dzielnikiem 10 bo 10=10•1
 • 2 jest dzielnikiem 10 bo 10=5•2
 • 5 jest dzielnikiem 10 bo 10=2•5
 • 10 jest dzielnikiem 10 bo 10=1•10


Jeżeli liczba naturalna m jest dzielnikiem liczby n, to liczba n jest wielokrotnością liczby m.

Przykład:
Liczba 2 jest dzielnikiem liczby 10, czyli liczba 10 jest wielokrotnością liczby 2.
Symboliczny zapis $$m∣n$$ oznacza, że m jest dzielnikiem liczby n (lub n jest wielokrotnością liczby m). Powyższy przykład możemy zapisać jako $$2|10$$ (czytaj: 2 jest dzielnikiem 10).


Dowolna liczba naturalna n, większa od 1 (n>1), która ma tylko dwa dzielniki: 1 oraz samą siebie (czyli liczbę n) nazywamy liczbą pierwszą. Liczbami pierwszymi są liczby: 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23...

  Zapamiętaj

Liczba 1 nie jest liczbą pierwszą – bo ma tylko jeden dzielnik. Liczba 0 też nie jest liczbą pierwszą – bo ma nieskończenie wiele dzielników.

  Zapamiętaj

Liczbę niebędącą liczbą pierwszą, czyli posiadająca więcej niż dwa dzielniki, nazywamy liczbą złożoną. Liczbami złożonymi są: 4, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 18...

  Zapamiętaj

Liczby 1 i 0 nie są liczbami złożonymi.

  Ciekawostka

Liczba doskonała to liczba, która jest równa sumie wszystkich swoich dzielników mniejszych od niej. Dotychczas znaleziono tylko 46 liczb doskonałych. Przykładem liczby doskonałej jest 6.

Zobacz także
Udostępnij zadanie