Historia

Historia I (Podręcznik, GWO)

Omów wygląd pomieszczeń zamożnego 4.67 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Omów wygląd pomieszczeń zamożnego

8
 Zadanie

Tekst źródłowy
 Zadanie

Wygląd pomieszczeń zamożnego rzymskiego domu

Siedziby zamożnych Rzymian wznoszono na planie prostokąta. Niektóre z nich miały tylko parter, inne kilka pięter. Do centralnej i najbardziej reprezentacyjnej części domu - atrium - prowadził mały przedsionek (vestibulum), a następnie korytarz (fausces). Przed wejściem do budynku, gospodarz domu witał gości słowami: save, czyli "bądź zdrów", radując się z przybycia przyjaciół. Z korytarza kierowano się wprost do atrium. Pokrywał je dach, w którego środkowej części znajdował się otwór. Stamtąd woda deszczowa spływała do basenu, a następnie trafiała do podziemnej cysterny. Zebraną w ten spsoób wodę wykorzystywano do kąpieli. W głębi pomieszczenia umieszczano ołtarzyk Westy - opiekunki domowego ogniska. Wokół atrium mieściły się: jadalnia, kuchnia, sypialnie i pokój do pracy pana domu. Dalej znajdowało się przejście prowadzące do perystylu - wewnętrznego dziedzińca, otoczonego kolumnami podtrzymujacymi dach. Centralną część perystylu zajmował ogród. Ustawiano w nim małe posągi, meble, a także budowano fontanny i sadzawki. W tym miejscu toczyło się życie rodzinne Rzymian. Bogaci właściciele domów dbali o piękno wnętrz. Ściany pokoi zdobili freskami, ukazującymi sceny z rzymskiej i greckiej mitologii. Podłogi wykładali mozaikami z tysięcy kolorowych kamieni.

 

DYSKUSJA
Informacje
Autorzy: Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Paulina

44945

Nauczyciel

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Wyłączenie całości z ułamka niewłaściwego

Jeśli ułamek jest niewłaściwy (czyli jego mianownik jest równy lub mniejszy od licznika) to możemy wyłączyć z niego całość, tzn. dzielimy (być może zresztą) licznik przez mianownik (tzn. sprawdzamy ile razy mianownik „zmieści się” z liczniku) i otrzymujemy w ten sposób liczbę naturalną, będącą całością (tzw. składnik całkowity) oraz resztę, która jest ułamkiem właściwym (tzw. składnik ułamkowy).

Przykład: $$9/4 = 2 1/4$$

Opis powyższego przykładu: Dzielimy 9 przez 4, czyli sprawdzamy ile razy 4 zmieści się w 9. Liczba 4 zmieści się 2 razy w liczbie 9, czyli otrzymujemy 2 i resztę 1 (bo $$2•4= 8$$, czyli do 9 brakuje 1, i ona jest naszą resztą).

Liczby mieszane i ich zamiana na ułamek niewłaściwy
ulamek

Liczba mieszana jest to suma dwóch składników, z których jeden jest liczbą naturalną (składnik całkowity), a drugi ułamkiem zwykłym właściwym (składnik ułamkowy).

$$4 1/9= 4 + 1/9 $$ ← liczbę mieszana zapisujemy bez użycia znaku dodawania +.

Zamiana liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy

Licznik tego ułamka otrzymujemy w następujący sposób: mianownik składnika ułamkowego mnożymy przez składnik całkowity i do tego iloczynu dodajemy licznik składnika ułamkowego. Mianownik natomiast jest równy mianownikowi składnika ułamkowego.

Przykład:

$$3 1/4= {3•4+1}/4= {13}/4$$
 
Zobacz także
Udostępnij zadanie