Historia

Omów przebieg bitwy pod Termopilami. 4.71 gwiazdek na podstawie 7 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 1 Klasa
 3. Historia

Omów przebieg bitwy pod Termopilami.

Tekst źródłowy
 Zadanie
9
 Zadanie

10
 Zadanie

Przebieg bitwy pod Termopilami

W dniach od 17 do 19 sierpnia 480 r. p.n.e. około 7 tysięcy żołnierzy greckich, w tym 300 spartiatów pod wodzą króla Leonidasa, stoczyło zacięty bój z perskimi najeźdźcami. Hoplici przez dwa dni skutecznie odpierali atak wrogów. Położenie obrońców zmieniło się dramatycznie, kiedy miejscowy pasterz - Efialtes wskazał Persom górską ścieżkę, którą oddział Nieśmiertelnych obszedł nocą greckie pozycje, a następnie zajął miejsce na tyłach. Na wieść o pojawieniu się na ścieżce żołnierzy Kserksesa - Leonidas zarządził wycofanie większości greckich oddziałów. Pozostawił u swego boku jedynie 300 Spartan, którym prawo zabraniało ucieczki. Bitwa trwała na śmierć i życie. Wszyscy spartiaci wraz ze swym królem polegli na polu walki. Na rozkaz Kserksesa odnaleziono ciało Leonidasa i odcięto mu głowę. Obecnie, w miejscu pochówku bohaterskich Spartan znajduje się kamienna tablica z wyrytym epitafium Symonidesa: "Przechodniu, powiedz Lacedemończykom, że wierni ich prawom, tu spoczywamy".

 

DYSKUSJA
Informacje
Historia I
Autorzy: Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Liczby mieszane i ich zamiana na ułamek niewłaściwy
ulamek

Liczba mieszana jest to suma dwóch składników, z których jeden jest liczbą naturalną (składnik całkowity), a drugi ułamkiem zwykłym właściwym (składnik ułamkowy).

$$4 1/9= 4 + 1/9 $$ ← liczbę mieszana zapisujemy bez użycia znaku dodawania +.

Zamiana liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy

Licznik tego ułamka otrzymujemy w następujący sposób: mianownik składnika ułamkowego mnożymy przez składnik całkowity i do tego iloczynu dodajemy licznik składnika ułamkowego. Mianownik natomiast jest równy mianownikowi składnika ułamkowego.

Przykład:

$$3 1/4= {3•4+1}/4= {13}/4$$
 
Dodawanie ułamków dziesiętnych

Dodawanie ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym jest bardzo podobne do dodawania liczb naturalnych:

 1. Ułamki podpisujemy tak, aby przecinek znajdował się pod przecinkiem ( cyfra jedności pod cyfrą jedności, cyfra dziesiątek pod cyfrą dziesiątek, cyfra setek pod cyfrą setek itd.);
 2. W miejsce brakujących cyfr po przecinku można dopisać zera;
 3. Ułamki dodajemy tak jak liczby naturalne, czyli działania prowadzimy od kolumny prawej do lewej i wykonujemy je tak, jak gdyby nie było przecinka;
 4. W uzyskanym wyniku stawiamy przecinek tak, aby znajdował się pod napisanymi już przecinkami.

Przykład:

 • $$ 1,57+7,6=?$$
  dodawanie-ulamkow-1 

  $$1,57+7,6=8,17 $$

Zobacz także
Udostępnij zadanie