Historia

Autorzy:Tomasz Małkowski

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2015

Wyobraź sobie, że jesteś babilońskim sędzią 4.33 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Wyobraź sobie, że jesteś babilońskim sędzią

3
 Zadanie

4
 Zadanie

  • Żołnierz Amarkiskar, przepychając się przez tłum na dziedzińcu świątyni boga Marduka, popchnął niechcący ogrodnika Iturię, tak że ten upadł i wybił sobie ząb

- Żołnierzowi Amarkiskarowi zostanie wybity ząb. Kodeks Hammurabiego, ustęp 200: "Jeśli pełnoprawny obywatel wybił ząb pełnoprawnego obywatela równego sobie, wybiją mu ząb".

  • Dom, zbudowany przez Kalkalu, zawalił się po nocnej nawałnicy, a jego dach przygniótł i zabił Muszbiannę, syna właściciela.

- Syn budowniczego Kalkalu zostanie zabity. Kodeks Hammurabiego, ustęp 230: "Jeśli przez to zabił syna właściciela domu, będzie zabity syn tego budowniczego".

  • Dada, syn Lulu, po wypiciu dzbana piwa wszczął awanturę z ojcem i uderzył go w twarz. Lulu złożył skargę przeciwko własnemu synowi

- Dadzie, synowi Lulu zostanie odcięta ręka. Kodeks Hammurabiego, ustęp 195: "Jeśli syn uderzył swego ojca, utną mu rękę".

  • Niejaki Luinanna zakradł się w nocy do domu kupca Nannarlulli. Wziął dwie miny srebra, lecz w ciemnościach potrącił gliniany dzban. Kupiec obudził się i schwytał rabusia, mimo, że ten bronił się nożem z brązu

- Luinanna zostanie skazany na karę śmierci. Kodeks Hammurabiego, paragraf 22: "Jeśli ktoś dopuścił się rabunku i zostanie złapany, człowiek ten poniesie karę śmierci".

  • Krawiec Urszagga pokłócił się z niewolnikiem należącym do Ardnannara, Azzidą, o to, która rzeka jest dłuższa: Tygrys czy Eyfrat. Doszło do bójki, podczas której Urszagga złamał Azzidzie rękę. Ardnannar stanął w obronie swego niewolnika i wybił oko Urszagdze.

- Krawiec Urszagga zapłaci połowę ceny kupna niewolnika Azzidy, natomiast Ardannarowi zostanie wybite oko. Kodeks Hammurabiego paragraf 199: "Jeśli wyrwał oko niewolnika innej osoby albo złamał kość niewolnikowi innej osoby, zapłaci połowę jego ceny kupna" oraz paragraf 196: "Jeśli pełnoprawny obywatel wybił oko członkowi klasy pełnoprawnych obywateliu, wyrwą mu oko".