Historia

Autorzy:Beata Kubicka

Wydawnictwo:OPERON

Rok wydania:2015

Na podstawie różnych źródeł informacji wybierz 4.72 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Na podstawie różnych źródeł informacji wybierz

1
 Zadanie

2
 Zadanie

Cztery pojęcia, zagadnienia lub przedmioty, które budzą zainetesowanie historyków:

1. kronika - faktograficzny opis wydarzeń w układzie chronologicznym, a także utwór dziejopisarski o charakterze literackim, typowy dla epoki średniowiecza. Wydarzenia opisane w kronikach zawierają najczęściej informacje dotyczące życia państwa, instytucji, Kościoła. Do najsłynniejszych polskich kronikarzy należą: Anonim zwany Gallem, Jan Długosz, Janko z Czarnkowa, Wincenty Kadłubek oraz Marcin Kromer.

2. dokument - jedno z pisanych źródeł historycznych. Dzięki niemu historyk może określić dokładą datę danego wydarzenia, prześledzić jego przebieg, a także wyłapać informacje zatajone, niewygodne dla ówczesnej władzy. Dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej odgrywają nieocenioną rolę w poznawaniu i odtajnianiu historii PRL. 

3. heraldyka - jedna z nauk pomocniczych historii, która zajmuje się herbami, bada zasady kształtowania się form plastycznych herbów i ich ewolucję. 

4. numizmatyka - jedna z nauk pomocniczych historii, która bada i opisuje historyczny rozwój form pieniądza.

user profile image
pawel 2017-01-19
krócej nie można było
user profile image
Odrabiamy.pl 2017-01-19
@pawel Cześć, można zrobić krótsza własną notatkę, wzorując się na naszej odpowiedzi. Wtedy jest pewność że nikt nie będzie miał tak samo jak ty. Pozdrawiamy!