Historia

Autorzy:Janusz Ustrzycki

Wydawnictwo:OPERON

Rok wydania:2015

Korzystając z atlasu geograficznego, scharakteryzuj 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Korzystając z atlasu geograficznego, scharakteryzuj

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

  • Korzystając z atlasu geograficznego, scharakteryzuj warunki naturalne Grecji. W jaki sposób wpłynęły one na dzieje Hellady?

Cywilizacja grecka narodziła się na Półwyspie Bałkańskim. Szybko rozprzestrzeniła się na wyspach Morza Egejskiego i zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej. Pasma oraz łańcuchy górskie stanowiące większą część powierzchni Gracji - dzieliły kraj na wiele odizolowanych od siebie obszarów. Tylko niecałe 30% powierzchni kraju nadawało się pod uprawę.

Niedostatek rozległych równin ograniczał hodowlę bydła i koni, dlatego Hellenowie hodowali najchętniej owce i kozy, które wypasali w lasach i na górskich łąkach. Na jałowych greckich glebach najlepiej udawała się uprawa jęczmienia, który był dla Greków najważniejszym składnikiem diety. Tam, gdzie było to możliwe - np. w Beocji i Lakonii, uprawiano także bób, groch, soczewicę, oliwki, winną latorośl oraz różne warzywa i owoce. Sadzono figi, jabłonie i śliwy. Pod uprawę wykorzystywano każdy dostępny skrawek ziemi. Z kolei rozwinięta linia brzegowa sprzyjała rozwojowi żelglugi oraz rybołóstwa.

W antycznej Grecji na dużą skalę rozwinęło się rzemiosło, choć kraina ta była raczaj uboga w surowce naturalne. Grekom doskierał brak miedzi oraz cyny, niezbędnej do wytopu brązu. Hellenowie mieli również ograniczony dostęp do złóż srebra, złota i rudu żelaza. Nie brakowało im jedynie kamienia oraz gliny, dzięki czemu rozwinęli budownictwo oraz ceramikę. W greckich warsztatach wytwarzano tkaniny, broń oraz rozmaite ozdoby z drogich kruszców.