Historia

Autorzy:Małgorzata Lis

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

Zastanów się, co jest twoją małą 5.0 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 4 Klasa
  3. Historia

Zastanów się, co jest twoją małą

2
 Zadanie

3
 Zadanie

Przykładowe rozwiązanie zadania.

A. Miejsce: Kraków

B. Historia: Kraków posiada niezwykle bogatą historię. Do dnia dzisiejszego określany jest jako kulturalna stolica Polski. Z powstaniem miasta wiążą się liczne legendy - o Wandzie, która Niemca nie chciała oraz o Smoku Wawelskim. Od samego początku Kraków był miejscem rozwoju handlu, rzemiosła i sztuki. Nieustannie umacniał swoją pozycję w państwie Polan jako miasto kupieckie i zamożne. W okresie panowania Bolesława Chrobrego, w mieście założono biskupstwo, z czasem wybudowano Katedrę Wawelską. Największy rozkwit Krakowa przypadał na okres panowania Kazimierza Wielkiego - wzniesiono zamek wawelski, miasto otoczono murami, ufundowano Akademię Krakowską. Kraków był miejscem koronacji królów Polski.

C. Zabytki: Zamek Królewski na Wawelu, Katedra na Wawelu, Sukiennice, Barbakan, Ratusz na Rynku Głównym, Kościół Mariacki, Collegium Maius, Krypta Zasłużonych na Skałce, Muzeum Czartoryskich, Kazimierz.

D. Znani ludzie: Anna Dymna, Jerzy Sthur, Dorota Segda, Zbigniew Wodecki.

E. Ważne wydarzenia współczesne: Konkurs Szopek Krakowskich, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Kultury Żydowskiej, Targi Sztuki Ludowej, Targi Bożonarodzeniowe, MediaTory.

F. Nieprzyjemne zdarzenia / problemy: Duże zanieczyszczenie powietrza (smog), przestępczość, narkomania, alkoholizm, bezrobocie.

G. Przyroda: Na obszarze miasta Krakowa znajdują się niewielkie zielone obszary wchodzące w skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. W mieście znajdują się liczne parki oraz pięć rezerwatów przyrody. Wisła, doliny rzeczne oraz zbiorniki wodne to jedne z najciekawszych z przyrodniczego punktu widzenia miejsc w Krakowie.

H. Co najbardziej lubisz, a czego nie lubisz w tym miejscu.

Kraków przyciąga swoim pięknem - licznymi parkami, zabytkami, architekturą.

Niestety, wieczorami ulice miasta nie są bezpieczne - przepełniają je ludzie bezdomni, bezrobotni, alkoholicy, narokomani.

user profile image
Gość 2017-05-08
dziękuje za zadanie z histori