Historia

Autorzy:Radosław Lolo, Anna Pieńkowska

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2014

Zbierz informacje na temat jednego z miejsc 4.64 gwiazdek na podstawie 11 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 6 Klasa
  3. Historia

Zbierz informacje na temat jednego z miejsc

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
  • Zbierz informacje na temat jednego z miejsc ważnych w historii Polski. Opisz je i załącz fotografię. 

Auschwitz - Birkenau - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady wybudowany w czasie II wojny światowej. Znajduje się w miejscowości Oświęcim i Brzezinka. To jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie. Szacuje się, że w tych obozach Niemcy zamordowali półtora miliona Żydów, Polaków, Romów i Rosjan. Obóz istniał w latach 1940-1945, do dnia dzisiejszego stanowi jeden z najbardziej wymownych symboli Holocaustu. Pierwszymi więźniami obozu byli Polacy, początkowo oprócz nich w obozie znalazła się także niewielka grupa Żydów Niemcy pełnili funkcje w nadzorze obozowym. W kolejnych latach osadzani byli tam również więźniowie innych narodowości. Od 1942 roku najbardziej liczną grupą kierowaną do KL Auschwitz stali się Żydzi, którzy stanowili największą grupę ofiar. Obóz przez cały okres istnienia był systematycznie rozbudowywany, obejmował trzy zasadnicze części:

  • Obóz macierzysty (od 1943 roku Auschwitz I)
  • Birkenau (Auschwitz II)
  • Monowitz (Auschwitz III) wraz z kilkudziesięcioma podobozami

Jeden z więźniów obozu, Jan Karcz, który cudem ocalał - wspominał: ."Przyjechaliśmy tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia jak przez komin (...) Jeżeli w transporcie są Żydzi, to nie mają prawa żyć dłużej niż dwa tygodnie".

Obecnie na obszarze Muzeum Auschwitz - Birkenau znajdują się poobozowe obiekty i ruiny, włącznie z ruinami komór gazowych i krematoriów, kilkanaście kilometrów obozowego ogrodzenia i dróg wewnętrznych oraz rampa kolejowa.

Informacje ze stron internetowych: Auschwitz-Birkenau Miejsce Pamięci i Muzeum oraz Lekcja "Auschwitz - obóz koncentracyjny i zagłady".