Historia

Autorzy:Radosław Lolo, Anna Pieńkowska

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2014

Do imion i nazwisk piętnasto - i szesnastowiecznych 3.82 gwiazdek na podstawie 11 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 6 Klasa
  3. Historia

Do imion i nazwisk piętnasto - i szesnastowiecznych

3
 Zadanie

4
 Zadanie

  • Bartolomeu Diaz - portugalski żeglarz, odkrywca Przylądka Dobrej Nadziei, najdalej na południe wysuniętego cypla Afryki. Flota Diaza wyruszyła z Lizbony w 1486 roku - składała się z dwóch karaweli i jednego statku. Jej zadaniem było sporządzenie map zachodnich brzegów Afryki i znalezienie nowej drogii do Indii. Wyprawa wpłynęła wzdłuż poznanych wcześniej Wysp Kanaryjskich, Madery, Białego Przylądka w Mauretanii, Zielonego Przylądka w Senegalu, przez Zatokę Gwinejską i Zwrotnik Koziorożca. 16 sierpnia 1488 roku Diaz dopłynął do Przylądka Dobrej Nadziei.
  • Krzysztof Kolumb - włoski żeglarz, odkrywca Ameryki, jeden z najwybitniejszych odkrywców w dziejach wypraw geograficznych. W 1492 roku Kolumb wyruszył w poszukiwaniu nowego szlaku do Indii. Podróżnik wypłynął w służbie hiszpańskiego króla na czele trzech statków: Santa Maria, Pinta i Nina. Aby dotrzeć do położonych na wschodzie Indii, postanowił żeglować w kierunku zachodnim przez Ocean Atlantycki. W ten sposób dopłynął do jednej z wysp u wybrzeży kontynentu amerykańskiego, której nadał nazwę San Salwator. Kolumb jako pierwszy europejski żeglarz odkrył nowy kontynent - Amerykę.
  • Vasco da Gama - portugalski szlachcic i żeglarz. Odkrył drogę morską do Indii. Król Jan II zlecił mu wyprawę do Indii wokół Przyjądka Dobrej Nadziei, odkrytego przez Bartolomeo Diaza w 1488 roku. Dowodzona przez młodego admirała flota 4 żaglowców wypłynęła z Lizbony w lipcu 1497 roku i po 11 miesiącach szczęśliwie dopłynęła do Kalikatu (Indie). Mimo początkowej niechęci kupców do wymiany handlowej z białymi, Vasco da Gama powrócił do Lizbony z ładunkiem cynamonu, imbiru, goździków, pieprzu i szlachetnych kamieni. Kiedy w 1499 roku powrócił do Lizbony, okazało się, że koszty wyprawy zwróciły się sześćdziesięciokrotnie. Główny cel wyprawy został osiągnięty. Portugalczycy na długi czas przejęli kontrolę nad handlem z Azją
  • Amerigo Vespucci - włoski geograf i żeglarz. Po latach dowiódł, że odkryte przez Krzysztofa Kolumba terytoria nie są częścią Azji, lecz nowym kontynentem. Od jego imienia pochodzi nazwa - Ameryka.
  • Ferdynand Magellan - portugalski żeglarz pływający w służbie króla Hiszpanii. W 1519 roku dopłynął do wybrzeży Ameryki Południowej. Następnie przedostał się na wody Pacyfiku i dotarł do Filipin. Poniósł tam jednak śmierć z rąk tubylców. W 1522 roku kilkunastu członków jego załogi zdołało powrócić do Europy trasą przebiegającą wzdłuż wybrzeży Afryki. Dzięki wyprawie Magellana Europejczycy po raz pierwszy opłynęli kulę ziemską, a teoria o kulistości Ziemi została udowodniona.