Historia

Oto fragment wspomnień, które mógł 4.38 gwiazdek na podstawie 8 opinii
 1. Szkoła podstawowa
 2. 5 Klasa
 3. Historia

Oto fragment wspomnień, które mógł

2
 Zadanie

Przyznam ze wstydem, że zamiast studiować, przepuściłem w gospodach wszystkie pieniądze, które dostałem od ojca. Aby nie wracać do domu jako ten syn marnotrawny, ruszyłem w wędrówkę po Niemczech. Po drodze czepiałem się różnych zajęć, by jakoś zarobić na życie. I oto w sławnym mieście Kolonii pewien złotnik zaproponował mi udział w przedstawieniu. Były to misteria wielkanocne. Miałem w nich występować w roli krawca okradającego klientów. Zgodziłem się skwapliwie, bo cech złotników, który wraz z innymi cechami organizował przedstawienie, zapewnił mi utrzymanie i trochę grosza. Jednak musieliśmy wstawać już o 4.30, a próby ciągnęły się godzinami. Na domiar złego trzeba było pomagać przy budowie dekoracji. W dniu przedstawienia ustawiliśmy je na drewnianej scenie przed nieukończoną jeszcze katedrą. No i zaczęło się ! W każdej części sceny działo się co innego. Tu Żydzi prosili Piłata, żeby postawił straż przy grobie Chrystusa, tam żołnierze rzymscy mdleli z przerażenia, gdy Pan zmartwychwstawał, jeszcze gdzie indziej zstępował On do piekieł i rozganiał diabły. Tłum przed sceną piał z zachwytu, gdy kruszyły się sztuczne skały, trzęsła ziemia, a piekło zionęło ogniem. Lucyfer wyłonił się z czeluści na grzbiecie ogromnego smoka i kazał szatanom zaludnić piekło duszami. Już po chwili diabły wlokły mnie więc przez tłum jako nieuczciewego krawca. Wraz ze mną ciągnęły na męki leniwego kramarza, piekarza oszusta, szewca pijaka, niegodziwego mnicha, kłamliwą kaczmarkę... Tłum wył z oburzenia, diabły popychały nas widłami, my zaś wrzeszczeliśmy jak potępieńcy (którymi w końcu byliśmy). Lucyfer ryczał wściekle, a z piekielnych kotłów buchały płomienie. Wydawało mi się, że w misterium uczestniczymy wszyscy: i my - aktorzy, i oni - widzowie.

DYSKUSJA
Informacje
Historia i społeczeństwo 5. Wehikuł czasu
Autorzy: Tomasz Małkowski
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Koło i okrąg

Okrąg o środku S i promieniu długości r (r – to długość, więc jest liczbą dodatnią, co zapisujemy r>0) jest to krzywa, której wszystkie punkty leżą w tej samej odległości od danego punktu S zwanego środkiem okręgu.

Inaczej mówiąc: okręgiem o środku S i promieniu r nazywamy zbiór wszystkich punków płaszczyzny, których odległość od środka S jest równa długości promienia r.

okreg1
 

Koło o środku S i promieniu długości r to część płaszczyzny ograniczona okręgiem wraz z tym okręgiem.

Innymi słowy koło o środku S i promieniu długości r to figura złożona z tych punktów płaszczyzny, których odległość od środka S jest mniejsza lub równa od długości promienia r.

okreg2
 

Różnica między okręgiem a kołem – przykład praktyczny

Gdy obrysujemy np. monetę powstanie nam okrąg. Po zakolorowaniu tego okręgu powstanie nam koło, czyli zbiór punktów leżących zarówno na okręgu, jak i w środku.

okrag_kolo

Środek okręgu (lub koła) to punkt znajdujący się w takiej samej odległości od każdego punktu okręgu.
Promień okręgu (lub koła) to każdy odcinek, który łączy środek okręgu z punktem należącym do okręgu.

Cięciwa okręgu (lub koła) - odcinek łączący dwa punkty okręgu
Średnica okręgu (lub koła) - cięciwa przechodząca przez środek okręgu. Jest ona najdłuższą cięciwą okręgu (lub koła).

Cięciwa dzieli okrąg na dwa łuki.
Średnica dzieli okrąg na dwa półokręgi, a koło na dwa półkola.

kolo_opis
Najmniejsza wspólna wielokrotność (nww)

Najmniejsza wspólna wielokrotność (NWW) dwóch liczb naturalnych to najmniejsza liczba naturalna będąca wielokrotnością zarówno jednej liczby, jak i drugiej.

Przykłady:

 • Najmniejszą wspólną wielokrotnością liczb 3 i 5 jest: 15.
  1. Wypiszmy wielokrotności liczby 3: 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, ...;
  2. Wypiszmy wielokrotności liczby 5: 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, ...;
  3. Wśród wielokrotności liczby 3 i liczby 5 szukamy najmniejszej liczby, która jest zarówno wielokrotnością 3 i 5. Jest to 15.
 • Najmniejszą wspólną wielokrotnością liczb 4 i 6 jest: 12.
  1. Wypiszmy wielokrotności liczby 4: 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, ...;
  2. Wypiszmy wielokrotności liczby 6: 6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, ...;
  3. Wśród wielokrotności wyżej wypisanych szukamy najmniejszej liczby, która jest zarówno wielokrotnością 4 i 6, widzimy że jest to 12.
Zobacz także
Udostępnij zadanie