Historia

Autorzy:Tomasz Małkowski

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2014

Oto portrety jednego księcia i trzech królów 4.67 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 5 Klasa
  3. Historia

Oto portrety jednego księcia i trzech królów

3
 Zadanie

Konrad Mazowiecki"Hm, kto mi pomoże w walce z Prusami..." - Krzyżaków sprowadził do Polski książę Konrad Mazowiecki. Władca liczył na pomoc rycerzy zakonnych w obronie przed najazdami pogańskich Prusów.

Władysław Łokietek"Krzyżacy to nasi sprzymierzeńcy, na pewno nam pomogą." - Początkowo Władysław Łokietek uważał Krzyżaków za sprzymierzeńców. W 1308 roku poprosił rycerzy zakonnych o udzielenie pomocy Gdańskowi, oblężonemu przez nieprzyjaciół. Krzyżacy odparli wroga, zdobyli miasto, a rok później przyłączyli Pomorze Gdańskie do swego państwa.

Kazimierz Wielki"Krzyżacy to nasi wrogowie. Kiedyś ich pokonamy, ale najpierw musimy się wzmocnić." - Kazimierz Wielki nie próbował nawet walczyć z Krzyżakami. Wiedział, że Państwo Zakonu Krzyżackiego jest potężniejsze od Królestwa Polskiego. Starał się umocnić i unowocześnić swoje państwo, aby przygotować je do decydującego starcia w przyszłości.

Władysław Jagiełło"Dość tego! Nadszedł czas rozprawy z Krzyżakami!" - Władysław Jagiełło dążył do ostatecznej rozprawy z zakonem krzyżackim. Dzięki chrystianizacji Litwy Krzyżacy stracili pretekst do najazdów na wschodnie ziemie, a w wyniku wzrostu potęgi sąsiadów sami znaleźli się w trudnej sytuacji. Do decydującej bitwy z zakonem doszło 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu.