Historia

Autorzy:Tomasz Małkowski

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2014

Wyjaśnij pojęcia. 4.8 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 6 Klasa
  3. Historia

Wyjaśnij pojęcia.

1
 Zadanie

2
 Zadanie

maszyna parowa - została udoskonalona przez angielskiego rzemieślnika Jamesa Watta w 1782 roku. Maszyna parowa wprawiała w ruch urządzenia fabryczne, dzięki wytworzonej parze wodnej. Wykorzystanie tego wynalazku w przemyśle spowodowało usprawnienie i przyspieszenie produkcji, które dotąd odbywało się w manufakturach oraz warsztatach rzemieślniczych. Udoskonalona maszyna parowa miała siłę kilku koni, dała początek wielkiej rewolucji przemysłowej.

rewolucja przemysłowa - to gwałtowne zmiany dokonujące się na przełomie XVIII i XIX wieku w zakresie techniki oraz stosunków społeczno-ekonomicznych. Polegały na wprowadzeniu nowoczesnych maszyn parowych (przędzalniczych i tkackich), lokomotywy oraz na rozwoju nowej gałęzi przemysłu - maszynowego, a także na pojawieniu się nowych warst społecznych: fabrykantów i robotników. Zmiany te wiązały się z przejściem od produkcji ręcznej w manufakturach do masowej produkcji fabrycznej. Pojęcie rewolucji przemysłowej zastosowano po raz pierwszy w odniesieniu do przemian w zakresie produkcji, jakie nastąpiły w Anglii pod koniec XVIII wieku. 

strajk - protest polegający na wstrzymaniu się od wykonywania obowiązków przez robotników. Powszechne wyzyskiwanie pracowników przez fabrykantów doprowadziło z czasem do konfliktów społecznych. Robotnicy zaczęli walczyć o swoje prawa, domagali się skrócenia dnia pracy oraz wypłacania ubezpieczeń wypadkowych i emerytalnych.

antyseptyka - niszczenie drobnoustrojów w ranach, na narzędziach chirurgicznych oraz w pomieszczeniach szpitalnych w celu niedopuszczenia do zakażenia. Twórcą antyseptyki był angielski lekarz Joseph Lister. 

bieg maratoński - jedna z konkurencji rozegrana po raz pierwszy w czasie nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach w 1896 roku. Trasa obejmowała dwie miejscowości: Maraton i Ateny. Zwycięzcą został wówczas grecki pasterz owiec. Grecy szybko uznali bieg maratoński za najważniejszą konkurencję igrzysk.