Historia

Autorzy:Tomasz Małkowski

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2014

Wyobraź sobie, że żyjesz w XIX wieku i otrzymujesz 4.13 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 6 Klasa
  3. Historia

Wyobraź sobie, że żyjesz w XIX wieku i otrzymujesz

6
 Zadanie
7
 Zadanie

Ćwiczenie
 Zadanie

  • Wyobraź sobie, że żyjesz w XIX wieku i otrzymujesz w spadku jedną z łódzkich fabryk. Oglądasz ją i... Napisz, czy zostawisz wszystko tak, jak jest, czy wprowadzisz jakieś zmiany - a jeśli tak, to jakie.

Zmiany, które wprowadzę w mojej fabryce:

- Skrócę dzień pracy do ośmiu godzin;

- Wprowadzę ubezpieczenia wypadkowe i emerytalne;

- Podniosę stawkę godzinową kobietom pracującym w fabryce;

- Wybuduję stołówkę dla robotników oraz ich rodzin;

- Poprawię warunki sanitarne pracy;

- Zatrudnię osoby, które będą dbały o porządek w fabryce;

- Założę przyfabryczne szkoły, szpitale oraz bibliotekę;

- Dla osób zatrudnionych w mojej fabryce będę organizował kolonie oraz wyjazdy urlopowe;

- Zabezpieczę maszyny, tak aby nie dochodziło do wypadków;

- Ograniczę do minimum pracę dzieci i wyzysk moich pracowników;

- Odrestauruję robotnicze mieszkania, wyposażę je w kanalizację i bieżącą wodę;

A. Opisz warunki pracy łódzkich robotników w XIX stuleciu.

XIX - wieczni robotnicy pracowali od 12 do 16 godzin na dobę przez sześć dni w tygodniu. Otrzymywali niewielkie wynagrodzenie od właścicieli zakładów przemysłowych u których pracowali. Na wypadek wypadku nie byli objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, nie otrzymywali emerytur. Kobiety i dzieci wykonywały równie ciężką pracę jak mężczyźni, a mimo to otrzymywały znacznie mniejszą płacę. Mieszkania robotników powstawały często na ubogich osiedlach tworzonych w pobliżu fabryk. Zazwyczaj składały się z jednej izby, w której mieszkała cała rodzina. Robotnicze lokum miało cienkie ściany, było wilgotne i brakowało w nim kuchni. Z toalety, czyli drewnianej budki na podwórzu - korzystało kilkadziesiąt osób. Pensje ledwo starczały na życie, ponieważ czynsz pochłaniał blisko jedną czwartą zarobków całej rodziny. Dzieci nie chodziły do szkoły, musiały pracować na swoje utrzymanie. Pracowano w źle oświetlonych, nieogrzewanych i niewietrzonych halach. Maszyny były ciasno stłoczone, nie miały osłon, dlatego często dochodziło do groźnyxh wypadków. Robotnik, któremu naszyna ucięła, lub zmiażdżyła rękę tracił pracę i nie otrzymywał odszkodowania.

B. Wyjaśnij, na czym polegał przełom w medycynie w XIX wieku

Jednym z najważniejszych osiągnięć w dziedzinie XIX - wiecznej medycyny było odkrycie pierwszych szczepionek przez francuskiego uczonego Ludwika Pasteura, przeciwko wściekliźnie, cholerze i wąglikowi. Ogromne znaczenie miało również odkrycie promieni "X" przez niemieckiego uczonego Wilhelma Roentgena. Umożliwiły one prześwietlenie ciała człowieka, dzięki czemu łatwiej było leczyć złamania oraz choroby płuc. W XIX wieku zaczęto także stosować środki znieczulające, króre uśmierzały ból podczas operacji. Dzięki angielskiemu lekarzowi - Josephowi Listerowi do szpitali wprowadzono zasadę antyseptyki, czyli odkażania ran i przyrządów chirurgicznych mających na celu zniszczenie drobnoustrojów sprzyjającym rozwijaniu się wielu chorób. Odkrycie radu i polonu przez Marię Skłodowską - Curie i jej męża Piotra znalazło zastosowanie w leczeniu nowotworów.