Polska była "państwem bez stosów", ponieważ w przeciwieństwie do państw Europy Zachodniej nie toczyła wojen na tle religijnym. Tolerancja religijna w XVI - wiecznej Rzeczypospolitej była ewenementem na skalę europejską. Zawiązana w 1573 roku konfederacja warszawska była obok pokoju w Augsburgu oraz edyktu nantejskiego jednym z najważniejszych postanowień związanych z tolerancją religijną. Zapewniła bezpieczeństwo w kraju oraz pozwoliła na uniknięcie wojen na tle wyznaniowym. Gwarantowała wieczysty pokój między katolikami a innowiercami mieszkającymi na polskich ziemiach. W czasie, kiedy we Francji morodowano hugenotów, w Niemczech dochodziło do starć pomiędzy katolikami a protestantami, Anglia zerwała stosunki z papieżem, Skandynawię zalała fala luteranizmu - Rzeczypospolita szanowała prawa innych religii, co więcej - stała się azylem dla prześladowanych mniejszości religijnych.
Paulina Lipiec
Nauczycielka historii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

