Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. znane jako RODO.

Dlatego aby dalej móc dostarczać Ci materiały odpowiednie do Twojego etapu edukacji, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści do Twojego zachowania. Dzięki temu możemy zapamiętywać jakie materiały są Ci potrzebne. Dbamy o Twoją prywatność, więc nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę na ich zbieranie możesz wycofać na podstronie polityka prywatności.

Klikając "Przejdź do Odrabiamy", zgadzasz się na wskazane powyżej działania. W przeciwnym wypadku, nie jesteśmy w stanie zrealizować usługi kompleksowo i prosimy o opuszczenie strony.

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku w każdej chwili masz prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody przed jej wycofaniem. Po cofnięciu zgody wszystkie twoje dane zostaną usunięte z serwisu. Udzielenie zgody możesz modyfikować w zakładce 'Informacja o danych osobowych'

Historia

Bliżej historii 2 (Podręcznik, WSiP)

Jak wyglądała gospodarcza sytuacja Polski 4.38 gwiazdek na podstawie 8 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 2 Klasa
 3. Historia

Jak wyglądała gospodarcza sytuacja Polski

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie
4
 Zadanie
 • Jak wyglądała gospodarcza sytuacja Polski za rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego?

Reformy podjęte przez Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz jego najbliższych współpracowników objęły także polską gospodarkę. Monarcha podjął próbę wydźwignięcia Rzeczypospolitej z gospodarczego oraz finansowego marazmu. 

 • Uporządkowano mocno nadszarpnięte finanse państwa. 
 • Władza dążyła dp sprawniejszego ściągania podatków do skarbu państwa.
 • Ograniczono pańszczyznę chłopów, zamieniając ją na regularne opłaty w pieniądzu, czyli czynsz.
 • W dobrach królewskich zakładano nowe manufaktury. W manufakturze królewskiej w Kozienicach produkowano broń palną.
 • W miastach królewskich powołano tzw. Komisje Dobrego Porządku, które miały czuwać nad rozbudową sieci wodociągów i kanalizacji, planowaniem i wytyczaniem nowych ulic i placów oraz podnoszeniem stanu czystości.
 • W czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego dobrze rozwijał się tradycyjny region przemysłowy - Okręg Staropolski w rejonie Kielc. Zostały tam wybudowane pierwsze na ziemiach polskich piece hutnicze. 
 • Rozwijał się system bankowy. Największym ówczesnym bankiem warszawskim była instytucja finansowa Piotra Teppera. 
 • Niestety, odcięcie Rzeczypospolitej od portu w Gdańsku utrudniło polską wymianę handlową.
 • Niestety, za rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego nie powołano ani banku emisyjnego, ani giełdy, co świadczyło o słabości rynku kapitałowego w Polsce.
DYSKUSJA
Informacje
Autorzy: Igor Kąkolewski, Anita Plumińska-Mieloch
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

48960

Nauczyciel

Wiedza
Dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000...

Aby podzielić ułamek dziesiętny przez 10, 100, 1000 itd. należy przesunąć przecinek w lewo o tyle miejsc ile jest zer w liczbie przez którą dzielimy (czyli w 10, 100, 1000 itd.)

Przykłady:

 • $$0,34÷10= 0,034$$ ← przesuwamy przecinek o jedno miejsce w lewo
 • $$311,25÷100= 3,1125$$ ← przesuwamy przecinek o dwa miejsca w lewo
 • $$53÷1000= 0,053$$ ← przesuwamy przecinek o trzy miejsca w lewo
Prostokąt

Prostokąt to czworokąt, którego wszystkie kąty wewnętrzne są kątami prostymi.

Sąsiednimi bokami nazywamy te boki, które mają wspólny wierzchołek. W prostokącie każde dwa sąsiednie boki są prostopadłe.

Przeciwległymi bokami nazywamy te boki, które nie mają punktów wspólnych. W prostokącie przeciwległe boki są równoległe oraz mają równą długość.

Odcinki, które łączą dwa przeciwległe wierzchołki (czyli wierzchołki nie należące do jednego boku) nazywamy przekątnymi. Przekątne prostokąta mają równe długości oraz przecinają się w punkcie, który jest środkiem każdej przekątnej, to znaczy punkt ten dzieli przekątne na połowy.

Wymiarami prostokąta nazywamy długości dwóch sąsiednich boków. Jeden bok nazywamy długością, a drugi szerokością prostokąta.
 

prostokat
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom