Historia

Polacy po powstaniu styczniowym 4.64 gwiazdek na podstawie 11 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 3 Klasa
  3. Historia

Polacy po powstaniu styczniowym

Notatka z lekcji
 Zadanie

1
 Zadanie
2
 Zadanie
UWAGA! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby zobaczyć najnowsze.

Po upadku powstania styczniowego Rosjanie skazali tysiące Polaków na śmierć, zesłanie lub służbę w karnych oddziałach armii rosyjskiej. Car zdecydował o likwidacji odrębności Królestwa Polskiego, którego nazwę zmieniono na Kraj Przywiślański. Zaczęto też przeprowadzać intensywną rusyfikację ziem polskich. Jednocześnie w zaborze pruskim rozpoczęła się germanizacja zmierzająca do wynarodowienia Polaków. Przede wszystkim ograniczono ich prawa do posługiwania się publicznie językiem polskim oraz wprowadzono nakaz nauczania religii w języku niemieckim. Ostatnia decyzja władz doprowadziła do buntu dzieci we Wrześni w 1901 r. W 1885 r. Niemcy rozpoczęli akcję wysiedlania Polaków przebywających nielegalnie w ich państwie, nazywaną rugami pruskimi. Ponadto powstała wówczas Komisja Kolonizacyjna, która wspierała niemieckie osadnictwo na ziemiach polskich. W tym czasie jedynie w zaborze austriackim poszerzono prawa Polaków. W związku z reformami wewnętrznymi władze austriackie nadały Galicji pewną autonomię.

DYSKUSJA
user avatar
Zbyszek

19 września 2018
Dziękuję :)
user avatar
Gość

13 lutego 2018
dziękujemy
user avatar
Amanda

4 lutego 2018
Dziena 👍
klasa:
Informacje
Autorzy: Iwona Janicka
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

61020

Nauczyciel

Wiedza
Wyłączenie całości z ułamka niewłaściwego

Jeśli ułamek jest niewłaściwy (czyli jego mianownik jest równy lub mniejszy od licznika) to możemy wyłączyć z niego całość, tzn. dzielimy (być może zresztą) licznik przez mianownik (tzn. sprawdzamy ile razy mianownik „zmieści się” w liczniku) i otrzymujemy w ten sposób liczbę naturalną, będącą całością (tzw. składnik całkowity) oraz resztę, która jest ułamkiem właściwym (tzw. składnik ułamkowy).

Przykład: `9/4=2\1/4` 

Opis powyższego przykładu: Dzielimy 9 przez 4, czyli sprawdzamy ile razy 4 zmieści się w 9. Liczba 4 zmieści się 2 razy w liczbie 9, czyli otrzymujemy 2 i resztę 1 (bo $$2•4= 8$$, czyli do 9 brakuje 1, i ona jest naszą resztą). 

Ułamki właściwe i niewłaściwe
  1. Ułamek właściwy – ułamek, którego licznik jest mniejszy od mianownika. Ułamek właściwy ma zawsze wartość mniejszą od 1.

    Przykłady: `3/8, \ \ \ 23/36, \ \ \ 1/4, \ \ \ 0/5` 

  2. Ułamek niewłaściwy – ułamek, którego licznik jest większy od mianownika lub jemu równy. Ułamek niewłaściwy ma zawsze wartość większą od 1 lub równą 1.

    Przykłady:  `15/7, \ \ \ 3/1, \ \ \ 129/5, \ \ \ 17/17` 

Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom