1
UWAGA! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.
Rozwiązanie
Przebieg działań wojennych na froncie zachodnim:
- Wykonując plan Schliffena, Niemcy zaatakowały Francję łamiąc neutralne terytorium Belgii. Pomimo początkowych sukcesów niemiecka ofensywa została powstrzymana na początku września 1914 roku w bitwie nad Marną (wojska Ententy dowodzone przez gen. Ferdynanda Focha odniosły zwycięstwo). Fakt ten uważa się za początek zmiany strategicznej na froncie zachodnim - nastąpiło załamanie niemieckiej wojny błyskawicznej, zmagania przerodziły się w wojnę pozycyjną.
- W 1915 roku Niemcy w czasie bitwy pod Ypres użyły gazów bojowych. Porażeniu nimi uległo blisko 15 tys. żołnierzy Ententy, a 5 tysięcy z nich zmarło w skutek odniesionych obrażeń.
- Przez cały 1916 roku trwały ciężkie walki o Verdun (najcięższe zmagania I wojny światowej). Szczególną rolę w starciu odegrał francuski gen. Philippe Pétain.
- W lipcu 1916 roku Brytyjczycy i Francuzi podjęli pierwszą w czasie wojny próbę przełamania frontu pozycyjnego nad rzeką Sommą.
- W kwietniu 1917 roku Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Niemcom (zatopienie przez Niemców parowca Lusitania, na pokładzie którego znajdowało się wielu amerykańskich obywateli).
- W marcu 1918 roku dowództwo niemieckie podjęło kolejną ofensywę , licząc, że jej powodzenie zmusi państwa Ententy do ustępstw w przyszłych rokowaniach pokojowych. Kolejna ofensywa niemiecka nad rzeką Marną zakończyła się przegraną Niemiec.
- Liczne klęski spowodowały bunt marynarzy niemieckich w Kolonii oraz masowe wystąpienia robotnicze w Berlinie doprowadziły do abdykacji cesarza Wilhelma II.
- 11 listopada 1918 roku pod Paryżem w lasku Compiègne nastąpiła kapitulacja wojsk niemieckich, która zakończyła pierwszą wojnę światową.
Czy ta odpowiedź Ci pomogła?
3
148 237