Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. znane jako RODO.

Dlatego aby dalej móc dostarczać Ci materiały odpowiednie do Twojego etapu edukacji, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści do Twojego zachowania. Dzięki temu możemy zapamiętywać jakie materiały są Ci potrzebne. Dbamy o Twoją prywatność, więc nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę na ich zbieranie możesz wycofać na podstronie polityka prywatności.

Klikając "Przejdź do Odrabiamy", zgadzasz się na wskazane powyżej działania. W przeciwnym wypadku, nie jesteśmy w stanie zrealizować usługi kompleksowo i prosimy o opuszczenie strony.

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku w każdej chwili masz prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody przed jej wycofaniem. Po cofnięciu zgody wszystkie twoje dane zostaną usunięte z serwisu. Udzielenie zgody możesz modyfikować w zakładce 'Informacja o danych osobowych'

Historia

Śladami przeszłości 3 (Podręcznik, Nowa Era)

Przedstaw przebieg działań wojennych 4.83 gwiazdek na podstawie 6 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 3 Klasa
 3. Historia

Przedstaw przebieg działań wojennych

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie
?
 Zadanie

Przebieg działań wojennych na froncie zachodnim:

 • Wykonując plan Schliffena, Niemcy zaatakowały Francję łamiąc neutralne terytorium Belgii. Pomimo początkowych sukcesów niemiecka ofensywa została powstrzymana na początku września 1914 roku w bitwie nad Marną (wojska Ententy dowodzone przez gen. Ferdynanda Focha odniosły zwycięstwo). Fakt ten uważa się za początek zmiany strategicznej na froncie zachodnim - nastąpiło załamanie niemieckiej wojny błyskawicznej, zmagania przerodziły się w wojnę pozycyjną.
 • W 1915 roku Niemcy w czasie bitwy pod Ypres użyły gazów bojowych. Porażeniu nimi uległo blisko 15 tys. żołnierzy Ententy, a 5 tysięcy z nich zmarło w skutek odniesionych obrażeń. 
 • Przez cały 1916 roku trwały ciężkie walki o Verdun (najcięższe zmagania I wojny światowej). Szczególną rolę w starciu odegrał francuski gen. Philippe Pétain.
 • W lipcu 1916 roku Brytyjczycy i Francuzi podjęli pierwszą w czasie wojny próbę przełamania frontu pozycyjnego nad rzeką Sommą. 
 • W kwietniu 1917 roku Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Niemcom (zatopienie przez Niemców parowca Lusitania, na pokładzie którego znajdowało się wielu amerykańskich obywateli).
 • W marcu 1918 roku dowództwo niemieckie podjęło kolejną ofensywę , licząc, że jej powodzenie zmusi państwa Ententy do ustępstw w przyszłych rokowaniach pokojowych. Kolejna ofensywa niemiecka nad rzeką Marną zakończyła się przegraną Niemiec.
 • Liczne klęski spowodowały bunt marynarzy niemieckich w Kolonii oraz masowe wystąpienia robotnicze w Berlinie doprowadziły do abdykacji cesarza Wilhelma II.
 • 11 listopada 1918 roku pod Paryżem w lasku Compiègne nastąpiła kapitulacja wojsk niemieckich, która zakończyła pierwszą wojnę światową.
DYSKUSJA
user avatar
Marysia

16 maja 2018
Dzięki za pomoc
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak, Anna Łaszkiewicz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

49009

Nauczyciel

Wiedza
Koło i okrąg

Okrąg o środku S i promieniu długości r (r – to długość, więc jest liczbą dodatnią, co zapisujemy r>0) jest to krzywa, której wszystkie punkty leżą w tej samej odległości od danego punktu S zwanego środkiem okręgu.

Inaczej mówiąc: okręgiem o środku S i promieniu r nazywamy zbiór wszystkich punków płaszczyzny, których odległość od środka S jest równa długości promienia r.

okreg1
 

Koło o środku S i promieniu długości r to część płaszczyzny ograniczona okręgiem wraz z tym okręgiem.

Innymi słowy koło o środku S i promieniu długości r to figura złożona z tych punktów płaszczyzny, których odległość od środka S jest mniejsza lub równa od długości promienia r.

okreg2
 

Różnica między okręgiem a kołem – przykład praktyczny

Gdy obrysujemy np. monetę powstanie nam okrąg. Po zakolorowaniu tego okręgu powstanie nam koło, czyli zbiór punktów leżących zarówno na okręgu, jak i w środku.

okrag_kolo

Środek okręgu (lub koła) to punkt znajdujący się w takiej samej odległości od każdego punktu okręgu.
Promień okręgu (lub koła) to każdy odcinek, który łączy środek okręgu z punktem należącym do okręgu.

Cięciwa okręgu (lub koła) - odcinek łączący dwa punkty okręgu
Średnica okręgu (lub koła) - cięciwa przechodząca przez środek okręgu. Jest ona najdłuższą cięciwą okręgu (lub koła).

Cięciwa dzieli okrąg na dwa łuki.
Średnica dzieli okrąg na dwa półokręgi, a koło na dwa półkola.

kolo_opis
Pole prostokąta

Liczbę kwadratów jednostkowych potrzebnych do wypełnienia danego prostokąta nazywamy polem prostokąta.


Prostokąt o bokach długości a i b ma pole równe: $$P = a•b$$.

pole prostokąta

W szczególności: pole kwadratu o boku długości a możemy policzyć ze wzoru: $$P=a•a=a^2$$.

  Zapamiętaj

Przed policzeniem pola prostokąta pamiętaj, aby sprawdzić, czy boki prostokąta są wyrażone w takich samych jednostkach.

Przykład:

 • Oblicz pole prostokąta o bokach długości 2 cm i 4 cm.

  $$ P=2 cm•4 cm=8 cm^2 $$
  Pole tego prostokąta jest równe 8 $$cm^2$$.

Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom