Historia

Wyjaśnij, co oznacza pojęcie odwilż 4.8 gwiazdek na podstawie 5 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 3 Klasa
 3. Historia

Wyjaśnij, co oznacza pojęcie odwilż

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie

"Odwilż posewastopolska" - to nazwa okresu w historii Rosji, który nastąpił po klęsce wojsk rosyjskich w wojnie krymskiej, toczonej w latach 1853 -1856. Nazwa "odwilż posewastopolska" pochodzi od miasta Sewastopol, które było głównym teatrem walk i symbolem rosyjskiej klęski. Okres odwilży przypada na lata 1860-1881.

Atmosferę reform w Cesarstwie Rosyjskim wspierała zmiana na tronie rosyjskim. Nowym władcą został Aleksander II Romanow, który zdawał sobie sprawę z narastającego niezadowolenia społecznego. Nowy car stanął przed koniecznością przeprowadzenia wielu reform. Do najważniejszych z nich należało zniesienie poddaństwa chłopów oraz rozpoczęcie procesu uwłaszczenia. Carski ukaz wystosowano w 1861 roku, jednak nie objął on ziem Królestwa Polskiego. Złagodzeniu uległa wyjątkowo surowa polityka wewnętrzna caratu prowadzona za rządów Mikołaja I. Odwilż posewastopolska w państwie rosyjskim przyczyniła się do wielu zmian na polskich ziemiach. Złagodzono represje wobec Polaków, zniesiono stan wojenny, ogłoszono amnestię na mocy której do kraju mogli powrócić emigranci polityczni oraz zesłańcy biorący udział w postaniu listopadowym. Ponadto nastąpił wzrost aktywności wśród polskiego społeczeństwa, powstały nowe zakłady przemysłowe, wzrosła wymiana handlowa z Rosją. Symbolem odwilży posewastopolskiej na polskich ziemiach stało się utworzenie w 1858 roku Akademii Medyko - Chirurgicznej w Warszawie oraz poswstanie Towarzystwa Rolniczego z Andrzejem Zamoyskim na czele.

DYSKUSJA
user avatar
Iga

29 maja 2018
dziena
user avatar
Alicja

5 maja 2018
dzięki!
user avatar
Majka

19 marca 2018
dzięki :):)
klasa:
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak, Anna Łaszkiewicz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326729232
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

61030

Nauczyciel

Wiedza
Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Odejmowanie ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym jest bardzo podobne do odejmowania liczb naturalnych:

 1. Ułamki podpisujemy tak, aby przecinek znajdował się pod przecinkiem ( cyfra jedności pod cyfrą jedności, cyfra dziesiątek pod cyfrą dziesiątek, cyfra setek pod cyfrą setek itd.);
 2. W miejsce brakujących cyfr po przecinku można dopisać zera;
 3. Ułamki odejmujemy tak jak liczby naturalne, czyli działania prowadzimy od kolumny prawej do lewej i wykonujemy je tak, jak gdyby nie było przecina;
 4. W uzyskanym wyniku stawiamy przecinek tak, aby znajdował się pod napisanymi już przecinkami.

Przykład:

 • $$ 3,41-1,54=? $$
  odejmowanie-ulamkow

  $$ 3,41-1,54=1,87 $$  

Porównywanie ułamków dziesiętnych

Aby ustalić, który z dwóch ułamków dziesiętnych jest większy, wystarczy porównać kolejno rzędy, zaczynając od najwyższego. Oznacza to, że porównujemy kolejno cyfry z których zbudowany jest ułamek dziesiętny, czyli zaczynamy od cyfr części całkowitej, a później przechodzimy to porównywania cyfr części dziesiętnych.

W praktyce porównywanie ułamków dziesiętnych odbywa się następująco:
 • Najpierw porównujemy części całkowite, jeżeli nie są równe, to mniejszy jest ułamek o mniejszej części całkowitej;

 • Jeżeli obie części całkowite są równe, to porównujemy ich części dziesiętne. Jeżeli części dziesiętne nie są równe, to mniejszy jest ułamek o mniejszej części dziesiętnej;

 • Gdy części dziesiętne są równe, to porównujemy ich części setne, tysięczne itd., aż do uzyskania odpowiedzi.

  Zapamiętaj

Gdy na końcu ułamka dziesiętnego dopisujemy lub pomijamy zero, to jego wartość się nie zmienia.

Przykłady:
$$0,34=0,340=0,3400=0,34000=...$$
$$0,5600=0,560=0,56$$

W związku z powyższą uwagą, jeżeli w czasie porównywania ułamków w którymś zabraknie cyfr po przecinku, to należy dopisać odpowiednią liczbę zer.
 

Przykład: Porównajmy ułamki 5,25 i 5,23.
Przed porównywaniem ułamków wygodnie jest zapisać porównywane liczby jedna pod drugą, ale tak by zgadzały się rzędy, czyli przecinek pod przecinkiem.

porownanie1
Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 5>3, zatem ułamek 5,25 jest większy od 5,23. Zatem 5,25>5,23.

Przykład: Porównajmy ułamki 0,8 i 0,81.
Zapisujemy ułamki jeden pod drugim, tak aby zgadzały się rzędy, czyli przecinek pod przecinkiem. Ponadto dopisujemy 0 w ułamku 0,8.

porownanie2

Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 0<1, zatem ułamek 0,81 jest większy od 0,8. Zatem 0,81>0,8.

Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom