Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. znane jako RODO.

Dlatego aby dalej móc dostarczać Ci materiały odpowiednie do Twojego etapu edukacji, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści do Twojego zachowania. Dzięki temu możemy zapamiętywać jakie materiały są Ci potrzebne. Dbamy o Twoją prywatność, więc nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę na ich zbieranie możesz wycofać na podstronie polityka prywatności.

Klikając "Przejdź do Odrabiamy", zgadzasz się na wskazane powyżej działania. W przeciwnym wypadku, nie jesteśmy w stanie zrealizować usługi kompleksowo i prosimy o opuszczenie strony.

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku w każdej chwili masz prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody przed jej wycofaniem. Po cofnięciu zgody wszystkie twoje dane zostaną usunięte z serwisu. Udzielenie zgody możesz modyfikować w zakładce 'Informacja o danych osobowych'

Historia

Śladami przeszłości 3 (Podręcznik, Nowa Era)

Scharakteryzuj podejmowane przez Ottona von Bismarcka 4.6 gwiazdek na podstawie 10 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 3 Klasa
 3. Historia

Scharakteryzuj podejmowane przez Ottona von Bismarcka

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie
4
 Zadanie
 • W 1862 roku Wilhelm I mianował kanclerzem Prus Ottona von Bismarcka. Głównym celem politycznym obu rządzących stało się zjednoczenie Niemiec pod kierunkiem Prus. Bismarck prowadził aktywną politykę zagraniczną, która miała odciągnąć uwagę społeczeństwa od problemów wewnętrznych. Chciał doprowadzić do zjednoczenia Niemiec bez ustępstw na rzecz społeczeństwa. Bismarck uważał, że zjednoczenie powinno się odbyć "krwią i żelazem", twierdził: "Wielkie zagadnienia ludzkości rozwiązuje się nie mowami i uchwałami większości, jak błędnie mniemano w latach 1848 i 1849, lecz krwią i zelazem".
 • Sprowokowana przez Bismarcka wojna austriacko-pruska (od 1866 roku) trwała 7 tygodni. Doskonała armia pruska pod dowództwem Helmuta von Moltke odniosła decydujące zwycięstwo pod Sadową (3 sierpnia 1866 roku). Na mocy pokoju zawartego w tym samym roku w Pradze, Austria zrzekła się na rzecz Prus prawa do Szlezwiku i Holsztynu i wystąpiła ze Związku Niemieckiego, który został rozwiązany. 
 • Na miejsce Związku Niemieckiego utworzono Związek Północnoniemiecki pod przewodnictwem króla pruskiego. Wspierał go Bismarck. Władzą ustawodawczą pełnił parlament (Reichstag) wybierany w głosowaniu powszechnym, bezpośrednim i tajnym. Prusy stały się hegemonem Niemiec a Berlin stał się ogólnoniemieckim centrum. Zakończyła się trwająca blisko 100 lat rywalizacja Austrii i Prus o dominację nad państwami niemieckimi.
 • Na przeszkodzie do pełnego zjednoczenia Niemiec stała Francja, która sprzeciwiała się włączeniu krajów południowoniemieckich do Związku. Bismarck uważał, że tylko wojna z Francją mogła zjednoczyć wszystkich Niemców. Zmierzający do wojny kanclerz sprokurował obraźliwą w treści dla cesarza francuskiego "depeszę emską". Francja uznała to za "publiczny policzek" i 19 lipca 1870 roku wypowiedziała wojnę Prusom. 
 • Wojna francusko - pruska zakończyła się zwycięstwem Prus, zjednoczeniem wszystkich ziem niemieckich i proklamowaniem II Rzeszy Niemieckiej.

 

DYSKUSJA
user avatar
Alan

22 marca 2018
Dziena 👍
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak, Anna Łaszkiewicz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

49033

Nauczyciel

Wiedza
Pole prostokąta

Liczbę kwadratów jednostkowych potrzebnych do wypełnienia danego prostokąta nazywamy polem prostokąta.


Prostokąt o bokach długości a i b ma pole równe: $$P = a•b$$.

pole prostokąta

W szczególności: pole kwadratu o boku długości a możemy policzyć ze wzoru: $$P=a•a=a^2$$.

  Zapamiętaj

Przed policzeniem pola prostokąta pamiętaj, aby sprawdzić, czy boki prostokąta są wyrażone w takich samych jednostkach.

Przykład:

 • Oblicz pole prostokąta o bokach długości 2 cm i 4 cm.

  $$ P=2 cm•4 cm=8 cm^2 $$
  Pole tego prostokąta jest równe 8 $$cm^2$$.

Mnożenie pisemne
 1. Czynniki zapisujemy jeden pod drugim wyrównując do prawej.

  mnozenie1
   
 2. Mnożymy cyfrę jedności drugiego czynnika przez wszystkie cyfry pierwszego czynnika, a otrzymany wynik zapisujemy pod kreską, wyrównując do cyfry jedności. Gdy przy mnożeniu jednej z cyfr drugiego czynnika przez jedności, dziesiątki i setki drugiego czynnika wystąpi wynik większy od 9, to cyfrę jedności tego wyniku zapisujemy pod kreską, natomiast cyfrę dziesiątek przenosimy do dziesiątek lub setek i dodajemy go do wyniku następnego mnożenia.

  W naszym przykładzie:
  4•3=12 , czyli 2 wpisujemy pod cyframi jedności, a 1 przenosimy do dziesiątek, następnie: 4•1=4, ale uwzględniamy przeniesioną 1, czyli mamy 4+1=5 i 5 wpisujemy pod cyframi dziesiątek, następnie mamy 4•1=4 i 4 wpisujemy pod cyframi setek.

  mnozenie2
   
 3. Mnożymy kolejną cyfrę drugiego czynnika przez wszystkie cyfry pierwszego czynnika, a otrzymamy wynik zapisujemy pod poprzednim, wyrównując do cyfry dziesiątek.

  W naszym przykładzie:
  1•3=3 i 3 zapisujemy pod cyframi dziesiątek, następnie 1•1=1 i 1 wpisujemy pod cyframi setek, oraz 1•1=1 i 1 wpisujemy pod cyframi tysięcy.

  mnozenie3
   
 4. Po wykonaniu mnożeń, otrzymane dwa wyniki dodajemy do siebie według zasad dodawania pisemnego.

  mnozenie4
   
 5. W rezultacie wykonanych kroków otrzymujemy wynik mnożenia pisemnego. Iloczyn liczby 113 oraz 14 wynosi 1572.

Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom