Przedstaw główne etapy zjednoczenia - Zadanie 2: Śladami przeszłości 3 - strona 172
Historia
Wybierz książkę
Przedstaw główne etapy zjednoczenia 4.56 gwiazdek na podstawie 9 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 3 Klasa
 3. Historia

Przedstaw główne etapy zjednoczenia

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie

Etapy zjednoczenia Włoch:

 • Klęska Wiosny Ludów na Półwyspie Apenińskim nie zmniejszyła nadziei Włochów na zjednoczenie. 
 • W drugiej połowie XIX wieku nadzieje Włochów na zjednoczenie swego państwa wiązały się z Piemontem, zwanym także Królestwem Sardynii rządzonym przez Wiktora Emanuela II, jedynego władcę z rodzimej dynastii włoskiej (dynastii sabaudzkiej). Króla wspierał premier Kamil Cavour gorliwy rzecznik zjednoczenia Włoch oraz twórca potęgi ekonomicznej Królestwa Sardynii. Jego zamiarem było utworzenie królestwa północnowłoskiego pod egidą Piemontu. W tym celu zawarł on porozumienie z Napoleonem III, który także dążył do zmian konfiguracji w polityce europejskiej i ostatecznego osłabienia Austrii.
 • Sojusz zawarty w 1859 roku doprowadził do wybuchu wojny austriacko-piemonckiej. Włosi wzmocnieni przez armię francuską odnieśli zwycięstwa pod Magentą i Solferino. Cesarz Austrii Franciszek Józef I został zmuszony do podpisania traktatu w Villafranca. Francja uzyskała Lombardię, którą następnie przekazała Sardynii, a sama zatrzymała Niceę i Sabaudię. 
 • Powstania w Parmie, Modenie, Toskanii i części Państwa Kościelnego doprowadziły w 1860 roku do plebiscytów i przyłączenia tych obszarów do Sardynii.
 • W tym samym roku z inicjatywy rewolucjonisty Giuseppe Garibaldiego, doszło do powstania w południowych Włoszech. Dowodzona przez niego "wyprawa tysiąca czerwonych koszul" zajęła najpierw Palermo na Sycylii, a następnie Neapol. Ludność wypowiedziała się w plebiscycie za przyłączeniem Królestwa Obojga Sycylii do Królestwa Sardynii. 
 • W tym czasie wojska piemonckie zajęły część Państwa Kościelnego, lecz bez Rzymu.
 • Ogólnowłoski parlament zwołany w 1861 roku w Turynie proklamował utworzenie Królestwa Włoch z Wiktorem Emanuelem II jako królem.
DYSKUSJA
komentarz do rozwiązania undefined
Iris

18 marca 2018
dzięki :):)
klasa:
4 szkoły podstawowej
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak, Anna Łaszkiewicz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
ISBN: 9788326729232
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

74267

Nauczyciel

Wiedza
Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły

Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.

Przykłady:

 • $0,25 = {25}/{100}$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,

 • $4,305={4305}/{1000}$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.

Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY2951ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA7140WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE762KOMENTARZY
komentarze
... i8987razy podziękowaliście
Autorom