Historia

Autorzy:Stanisław Roszak

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2016

Koronacja Władysława Łokietka. 4.0 gwiazdek na podstawie 9 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Historia

Koronacja Władysława Łokietka.

Praca z tekstem źródłowym
 Zadanie

1. Opisz przebieg uroczystości koronacyjnej Władysława Łokietka.

Polski ceremoniał koronacyjny przewidywał czterodniowe uroczystości. Piątek i sobota były dniami czynności poprzedzających obrzęd koronacji. Dniem, w którym koronowano króla była niedziela. W poniedziałek nowy król ukazywał się mieszkańcom miasta koronacyjnego.

  • Koronacja Władysława Łokietka odbyła się w niedzielę - 20 stycznia 1320 roku. W Kościele katolickim obchodzono wówczas święto św. Fabiana oraz Sebastiana.
  • Uroczystość koronacyjna zgromadziła w katedrze na Wawelu przedstawicieli wszystkich warstw i stanów społecznych - biskupów, opatów, rycerzy oraz dostojników państwowych.
  • Książę Władysław Łokietek został koronowany na króla Polski przez arcybiskupa Janisława. Uroczystego namaszczenia dostąpiła wówczas także księżna Jadwiga - stając się od tej chwili królową Polski.
  • Parze królewskiej wręczono insygnia koronacyjne - królewskie korony, jabłko oraz berło.
  • Po uroczystej ceremonii odbyła się uczta - dzień spędzono w przepychu i radości.

2. Wyjaśnij, dlaczego koronacji władcy dokonał arcybiskup gnieźnieński.

  • Koronacji nowego władcy dokonywał arcybiskup gnieźnieński, ponieważ był on najwyższym dostojnikiem kościelnym. Namaszczenie nowego władcy na króla Polski miało wymiar religijny i duchowy. Arcybiskup w obecności dwóch biskupów dokonywał pomazania króla, namaszczając jego głowę, piersi, plecy oraz ramiona świętymi olejami. Przez namaszczenie - król z osoby świeckiej stawał się pomazańcem, podobnym biskupowi. Uroczystość koronacji królewskiej łączono z Mszą świętą, w czasie której król składał ofiarę z chleba i wina i całował relikwiarz Krzyża Świętego.