Historia

Śladami przeszłości 2 (Podręcznik, Nowa Era)

Przedstaw wybitnych twórców literatury polskiej 4.6 gwiazdek na podstawie 10 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 2 Klasa
 3. Historia

Przedstaw wybitnych twórców literatury polskiej

Strój sarmacki
 Zadanie
1
 Zadanie
2
 Zadanie

3
 Zadanie

Wybitni twórcy literatury polskiej epoki baroku:

 • Mikołaj Sęp - Szarzyński - poeta dostrzegający kruchość świata, uważany za najwybitniejszego przedstawiciela nurtu metafizycznego w poezji polskiej okresu baroku. 
 • Jan Andrzej Morsztyn - rozsławiał radości dworskiego życia, jego utwory charakteryzowały się wielkim kunsztem. Pisanie stanowiło dla niego rozrywkę, traktował je jako swoistą grę słowem. Najsłynniejsze zbiory oryginalnych utworów poetyckich Morsztyna to "Lutnia", "Kanikuła" oraz "Psia gwiazda".
 • Daniel Naborowski - twórca poezji metafizycznej. Daniel Naborowski godził w swojej poezji wartości sprzeczne: renesansową pochwałę rozsądku i życia statecznego z przekonaniem o marności świata i nieuchronnym przemijaniu ludzkiego istnienia. Jego najsłynniejsze dzieła to: "Marność", "Krótkość żywota", "Błąd ludzki", "Cnota gruntu wszystkiemu".
 • Jan Chryzostom Pasek - najsłynniejszy polski pamiętnikarz epoki baroku, autor słynnych "Pamiętników", reprezentant epiki sarmackiej. Pod koniec życia zaczął spisywać pamiętniki składające się z dwóch części. W pierwszej przedstawił swoje żołnierskie losy, natomiast w drugiej wracał pamięcią do lat spędzonych we własnej posiadłości.
 • Szymon Szymonowic - jeden z czołowych przedstawicieli nurtu poezji ziemiańskiej. Twórca polskiego gatunku sielanek. 
 • Wacław Potocki - twórca poezji sarmackiej, satyryk, epik, moralista. Autor słynnego dzieła pt. "Nierządem Polska stoi".
 • Wespazjan Kochowski - jeden z najwybitniejszych historyków i poetów polskiego baroku, przedstawiciel filozofii i literatury sarmackiej. W swoich utworach utrwalił wizerunek tradycjonalisty, przeciwnika reform i zwolennika kontreformacji. 
DYSKUSJA
Informacje
Śladami przeszłości 2
Autorzy: Stanisław Roszak
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Paulina

21312

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Równość ułamków

Każdy ułamek można zapisać na nieskończoną ilość sposobów. Dokonując operacji rozszerzania lub skracania otrzymujemy ułamek, który jest równy ułamkowi wyjściowemu.

Pamiętajmy jednak, że każdy ułamek można rozszerzyć, jednak nie każdy ułamek można skrócić. Ułamki, których nie da się już skrócić nazywamy ułamkami nieskracalnymi.

 • Rozszerzanie ułamków - mnożymy licznik i mianownik przez tą sama liczbę różną od zera; ułamek otrzymamy w ten sposób jest równy ułamkowi wyjściowemu.

  Przykład:

  • Rozszerzmy ułamek $$3/5$$ przez 3, czyli licznik i mianownik mnożymy przez 3:

   $$3/5=9/{15}={27}/{45}=...$$
    
 • Skracanie ułamków - dzielimy licznik i mianownik przez tą samą liczbę różną od zera; ułamek otrzymany w ten sposób jest równy ułamkowi wyjściowemu.

  Przykład:

  • Skróćmy ułamek $$8/{16}$$ przez 2, czyli licznik i mianownik dzielimy przez 2:

   $$8/{16}=4/8=2/4=1/2$$ 
 
Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Zobacz także
Udostępnij zadanie