Historia

Autorzy:Wojciech Kalwat, Małgorzata Lis

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2014

Podaj przykłady bohaterskiej obrony Polski 4.71 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 6 Klasa
  3. Historia

Podaj przykłady bohaterskiej obrony Polski

1
 Zadanie

1
 Zadanie
2
 Zadanie
4
 Zadanie

Przykłady bohaterskiej obrony Polski podczas kampanii wrześniowej:

  • Wojsko Polskie, gorzej uzbrojone i mniej liczne od armii nieprzyjacielskich, stawiło we wrześniu 1939 roku zaciekły opór najeźdźcom. Niemcy posiadali znaczną przewagę w wyposażeniu, dysponowali wieloma jednostkami pancernymi i nowoczesnym lotnictwem. 
  • Pocztowcy heroicznie bronili Poczty Polskiej w Gdańsku.
  • Do legendy przeszła postawa blisko 220 obrońców Westerplatte, którzy przez tydzień odpierali ataki z lądu, morza i powietrza. 
  • W bitwie nad Wizną, nazwanej "bitwą pod Termopilami" 800 polskich żołnierzy przez dwie doby odpierało atak 40-tysięcznego oddziału niemieckich wojsk pancernych, wyposażonych w kilkaset dział, czołgów i samototów.
  • Największym starciem polsko-niemieckim w kampanii wrześniowej była bitwa nad Bzurą. Początkowo Wojsko Polskie odnosiło sukcesy, ale ostatecznie zostało rozbite. Polska kawaleria nie miała zbyt dużych szans w walce z niemieckimi jednostkami pancernymi. 
  • Ostatnim starciem kampanii wrześniowej była bitwa pod Kockiem, stoczona w dniach 2-5 października 1939 roku. Polacy zadali wówczas Niemcom dotkliwe straty, jednak z powodu braku amunicji podjęto decyzję o kapitulacji.
  • Część polskich oddziałów nie pogodziła się z klęską wrześniową i nie złożyła broni. Podjęły one walkę partyzancką z nieprzyjacielem. Przykład stanowi oddział dowodzony przez majora Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal". Ta jednostka została rozbita przez Niemców w kwietniu 1940 roku.