1
UWAGA! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść na stronę główną serwisu odrabiamy.pl
Rozwiązanie
Przykłady bohaterskiej obrony Polski we wrześniu i październiku 1939 r.
- Wojsko Polskie, gorzej uzbrojone i mniej liczne od armii nieprzyjacielskich, stawiło od IX do X 1939 r. zaciekły opór najeźdźcom. Niemcy posiadali znaczną przewagę w wyposażeniu, dysponowali wieloma jednostkami pancernymi i nowoczesnym lotnictwem.
- Pocztowcy heroicznie bronili Poczty Polskiej w Gdańsku.
- Do legendy przeszła postawa blisko 220 obrońców Westerplatte, którzy przez tydzień odpierali ataki z lądu, morza i powietrza.
- W bitwie nad Wizną, nazwanej "polskimi Termopilami" ok. 360 polskich żołnierzy przez dwie doby odpierało atak ponad 30 tys. oddziału niemieckich wojsk pancernych, wyposażonych w kilkaset dział, czołgów i samolotów.
- Największym starciem polsko-niemieckim w wojnie obronnej Polski była bitwa nad Bzurą (9-22 IX 1939 r.) - gen. Tadeusz Kutrzeba nagłym atakiem dwóch polskich armii zaskoczył maszerującą na Warszawę armię niemiecką. Polacy zadali przeciwnikom dotkliwe straty. Bitwa nad Bzurą opóźniła zajęcie Warszawy przez Niemców.
- Ostatnim starciem wojny obronnej Polski była bitwa pod Kockiem, stoczona w dniach 2-5 października 1939 r. Żołnierze gen. Franciszka Kleeberga, dowódcy Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" skutecznie bronili się przed Niemcami, jednak z powodu braku amunicji podjęto decyzję o kapitulacji.
- Część polskich oddziałów nie pogodziła się z klęską wrześniową i nie złożyła broni. Podjęły one walkę partyzancką z nieprzyjacielem. Przykład stanowi oddział dowodzony przez majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala".
Czy ta odpowiedź Ci pomogła?