Drogi Maćku !
Średniowieczny Kraków jest niesamowity, tajemniczy, zupełnie inny od współczesnego. Przez ostatni tydzień byłem średniowiecznym studentem - żakiem, pobierającym nauki w Akademii Krakowskiej. Zajęcia odbywały się w Collegium Maius - najstarszym budynku krakowskiej uczelni. Oprócz mnie w zajęciach uczestniczyli jedynie czternastoleni chłopcy. Nauka odbywała się w języku łacińskim, na pamięć. W trakcie zajęć stary profesor czytał na głos fragmenty tekstów z wybranych ksiąg, a my uczyliśmy się ich na pamięć. Wszelkie nieposłuszeństwo wobec nauczyciela było karane chłostą. Najmłodszych żaków poddano wesołym otrzęsinom, po których przyjęto ich do studenckiej społeczności. Mieszkałem w bursie, w wolnych chwilach zwiedzałem średniowieczne miasto.
Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.
Przykłady:
$$0,25 = {25}/{100}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,
$$4,305={4305}/{1000}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.
Kąt to część płaszczyzny ograniczona dwiema półprostymi o wspólnym początku, wraz z tymi półprostymi.
Półproste nazywamy ramionami kąta, a ich początek – wierzchołkiem kąta.
Rodzaje kątów:
Kąt prosty – kąt, którego ramiona są do siebie prostopadłe – jego miara stopniowa to 90°.
Kąt półpełny – kąt, którego ramiona tworzą prostą – jego miara stopniowa to 180°.
Kąt ostry – kąt mniejszy od kąta prostego – jego miara stopniowa jest mniejsza od 90°.
Kąt rozwarty - kąt większy od kąta prostego i mniejszy od kąta półpełnego – jego miara stopniowa jest większa od 90o i mniejsza od 180°.
Kąt pełny – kąt, którego ramiona pokrywają się, inaczej mówiąc jedno ramię tego kąta po wykonaniu całego obrotu dookoła punktu O pokryje się z drugim ramieniem – jego miara stopniowa to 360°.
Kąt zerowy – kąt o pokrywających się ramionach i pustym wnętrzu – jego miara stopniowa to 0°.