Historia

Autorzy:Tomasz Maćkowski

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2014

Napisz na czym polegała działalność grupy 4.54 gwiazdek na podstawie 46 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 6 Klasa
  3. Historia

Napisz na czym polegała działalność grupy

4
 Zadanie
5
 Zadanie

6
 Zadanie

Działalność grupy opozycyjnej zwanej "taternikami" polegała w komunistycznej Polsce na współpracy z paryską "Kulturą". Członkowie grupy przemycali przez polsko-czechosłowacką granicę publikacje wydawnictwa paryskiego Instytutu Literackiego. 9 lutego 1970 roku rozpoczął się proces oskarżenia taterników, którzy według komunistycznych władz PRL mieli "wejść w porozumienie z obcą organizacją w celu działania na szkodę państwa polskiego". Oskarżono m.in.: Macieja Kozłowskiego, Andrzeja Mroza, Marię Tworkowską, Krzysztofa Szymborskiego, Jana Krzysztofa Kelusa, Urszulę Sikorską oraz Jakub Karpińskiego. Osoby te zbierały także dokumentację dotyczącą wydarzeń Marca'68.

Jakub Karpiński opublikował na łamach „Kultury” anonimową analizę tych wydarzeń pt.  Nie o egalitaryzm chodziło. Procesowi nadano duży rozgłos, aby skompromitować środowisko paryskiej „Kultury”. Komunistyczne władze wydały wyroki od 4,5 do 3 lat więzienia, które z czasem, na mocy amnestii - obniżono.

user profile image
Dawid 2017-03-29
Można by było czasem krócej?
user profile image
Odrabiamy.pl 2017-03-30
@Dawid Cześć, zawsze możesz zrobić krótsza własną notatkę, wzorując się na naszej odpowiedzi. Wtedy jest pewność że nikt nie będzie miał tak samo jak ty. Pozdrawiamy!